برندگان جوایز اروپایی برای مخترعان برتر معرفی شدند

 

مخترعان از ملیت‌های متعدد و در عرصه‌های مختلف فن آوری، در تاريخ 14 ژوئن 2012 در کپنهاگ دانمارک گرد هم آمدند تا در مراسم اهدای جوایز مخترعان اروپایی شرکت کنند. هیات داوران بین المللی، متشکل از شخصیت‌های فعال در زمینه صنعت، علوم و رسانه، پانزده فینالیست را از میان صد‌ها نامزد انتخاب کردند. در نهایت پنج مخترع، در پنج بخش برگزیده شدند.

جایزه «یک عمر موفقیت» به پروفسور یوزف بیله از دانشگاه هایدلبرگ آلمان اهدا شد. پروفسور بیله فن آوری لیزر مخصوص جراحی چشم را اختراع کرد. نخست، چشم به صورت بسیار دقیق و جزئی پرتونگاری می‌شود تا نقص عنبیه معلوم شود. با در دست داشتن تصویر جامع از این عیب‌ها، جراحی بسیار دقیق و تولید لنزهای شخصی امکان پذیر می‌شود.

در بخش «کشورهای غیراروپایی»، دکترجان او سولیوان و گروهش از استرالیا، به دلیل بنیان گذاشتن فن آوری اینترنت بی‌سیم یا «وای-فای» برنده شدند. این فن آوری در دهه‌های نود میلادی اختراع شد و اکنون استاندارد تقریبا همه شبکه‌های اینترنتی بدون سیم است. جالب این است که این فن آوری کاملا به صورت تصادفی و زمانی کشف شد که دانشمندان بر روی نوعی امواج رادیویی مطالعه می‌کردند تا بتوانند درباره حفره سیاه درعرصه ستاره‌شناسی تحقیق کنند. دکتر جان او سولیوان درباره گسترش استفاده از این فن آوری می‌گوید: «مطمئنم اکنون فن آوری اختراع شده توسط ما، در سه میلیارد دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه جا هست، در تلفن‌های همراه، دستگاه‌های چاپ، رایانه‌ها، همچنین در دستگاه‌هایی که قبلا فکرش را نمی‌کردیم.»

اداره ثبت اختراع اروپا، جایزه بخش «صنعت» را به یان توپولم دانمارکی برای تولید سمعک‌های ساخته شده توسط رایانه، جایزه بخش «شرکت‌های کوچک و متوسط» را به دکتر مانفرید اشتفنر آلمانی به دلیل اختراع باتری‌های سوخت محرک و بالاخره جایزه بخش «پژوهش» را به دکتر ژیل گوسلن فرانسوی برای بسط داروی بیماری هپاتیت ب تقدیم کرد.

اهمیت این جایزه برای مخترعان چیست؟

بونوآ باتیستلی، رییس اداره ثبت اختراع اروپا: «به نظرم به نوعی شناسایی عمومی محسوب می‌شود. مخترعان در این مورد بسیار حساسند. برنده‌های سال‌های پیش به ما می‌گویند که این جایزه واقعا زندگیشان را تغییر داده است، چون از نظر ملی و منطقه‌ای شاخته شدند. به این ترتیب توانستند شرکایی پیدا کنند و فعالیت خود را توسعه دهند.»

این مراسم از سال ۲۰۰۶ میلادی توسط اداره ثبت اختراع اروپا و شورای اروپا برگزار می‌شود.

منبع: يورونيوز

(ويدئوی اين خبر از وبگاه يورونيوز بر روی اين لينک و از يوتيوب بر روی اين لينک قابل مشاهده است).

 تاريخ: ۱۳۹۱/۴/۲

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.