پيروزی بزرگ شرکت اپل بر سامسونگ در دادگاه ثبت‌اختراع

 

امروز شرکت آمريکايي اپل (Apple) توانست در دادگاهی در آمريکا شرکت سامسونگ کره‌جنوبی را به پرداخت جريمه 1.05 ميليارد دلاری بابت نقض حقوق مالکيت فکری اين شرکت محکوم کند. اين دادخواهی بخشی از نبرد جهانی اين دو شرکت برای تسلط بر بازار 229 ميليارد دلاری گوشی‌های هوشمند تلفن‌های همراه است. اکنون دادگاه‌های ديگری در انگلستان، استراليا و کره‌جنوبی در حال رسيدگی به شکايات مشابهی هستند.

شرکت اپل شکايت خود عليه سامسونگ را در ماه آپريل سال 2011 به استناد نقض چهار طرح صنعتی (که در آمريکا اختراع طراحی ناميده می‌شود) و سه اختراع نرم‌افزاری ثبت‌شده در آمريکا به اين دادگاه ارائه کرد. شرکت سامسونگ هم در مقابل شکايتی ارائه کرد و اعتبار اختراعات و طرح‌های شرکت اپل را زير سئوال برد. هيات منصفه نه نفره اين دادگاه آمريکايي در حکم خود بر اعتبار تمام اختراعات ثبت شده و مورد اختلاف شرکت اپل صحه گذاشتند که اين بخش از حکم دادگاه اهميتی کمتر از جريمه اعلام شده ندارد.

شرکت اپل در دادخواست خود خواهان دريافت جريمه 2.5 ميليارد دلاری شده بود و شرکت سامسونگ هم متقابلاً خواستار دريافت 421 ميليون دلار از شرکت اپل به جرم نقض پنج اختراع ثبت شده اين شرکت در آمريکا شده بود. البته اپل خواهان توقف عرضه گوشی‌های هوشمند سامسونگ در بازار آمريکا نيز شده بود که رای دادگاه در اين زمينه اعلام خواهد شد. اپل پيش از اين با حکم دادگاه ديگری توانسته بود جلوی فروش تبلت‌های سامسونگ را در آمريکا بگيرد که يک پيروزی چشمگير برای اين شرکت تلقی شد.

شرکت‌های سامسونگ و اپل بزرگترين توليدکننده‌های گوشی‌های هوشند تلفن همراه در جهان هستند. اين گوشی‌ها ترکيبی از گوشی تلفن و رايانه به‌شمار می‌روند. نکته جالب در نبرد دادگاهی اين دو شرکت اين است که آنها در زمينه‌های ديگر (از جمله تامين قطعات) با هم همکاری می‌کنند و حدود 9 درصد از درآمد شرکت سامسونگ از محل فروش تجهيزات به اپل است.

در سه ماهه دوم سال 2012 شرکت سامسونگ موفق شده که برتری خود بر اپل در بازار جهانی را بيشتر کند. اين شرکت توانسته در همين سه ماهه بيش از 50 ميليون گوشی تلفن همراه بفروشد که معادل 32.6 درصد از بازار جهانی است. اين در حالی است که اپل با فروش 26 ميليون گوشی سهمی 16.9 درصدی از اين بازار داشته است.

اگر اپل بتواند به پشتوانه اين حکم جلوی عرضه گوشی‌های هوشمند سامسونگ در بازار آمريکا را بگيرد، موفقيت بسيار بزرگی به پشتوانه گنجينه دارايي‌های فکری خود به دست آورده و می‌تواند از فاصله سهم بازار خود با اين رقيب قدرتمند بکاهد.

اين حکم دادگاه و پيامدهای چشمگير و بلافاصله آن در بازار، نمونه خوبی از اهميت و کارکرد دارايي‌های فکری در ثروت‌آفرينی از فناوری است.

 تاريخ: ۱۳۹۱/۶/۴

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.