نوآوری معکوس
۱۳۹۰/۱۱/۱۳

 

نخستين‌بار که واژه "نوآوری معکوس" را شنيدم، ناخودآگاه به ياد "مهندسی معکوس" افتادم، که البته به واسطه بيش از ده سال کار و مطالعه در زمينه "حقوق مالکيت فکری" اين اشتباه امری طبيعی بود. اما دوستی که تازه از چين برگشته بود و شش‌ماه زمان خود را صرف پژوهش اين پديده کرده بود برای من توضيح داد که موضوع چيز ديگری است.   

چکيده ماجرا اين است که پيش از اين شرکت‌های پيشرو در زمينه نوآوری از مدلی به نام "جهان-محلی سازی"*پيروی میکردند. يعنی يک فناوری يا محصول را برای بازارهای کشورهای توسعه‌يافته طراحی و توليد می‌کردند و سپس برای نفوذ به ديگر بازارها و جهانی شدن، تغييراتی را بر اساس نياز مشتريان محلی در آن اعمال می‌نمودند. اين مدل بر فرضياتی سوار بود که در اينجا مجال طرح آنها نيست، اما می‌توان ادعا کرد که آن فرضيات ديگر معتبر نيستند.

در سال 2009 جفری ايملت، مدير عامل شرکت جنرال الکتريک، با انتشار مقاله‌ای (دانلود فایل مقاله ایملت) در هاروارد بيزنس ريويو*پايان عمر آندانست. جفری ايملت می گويد: در سال 2000 وقتی مديران ارشد جنرال الکتريک در مورد بازار جهانی صحبت می‌کردند، منظورشان آمريکا، اروپا، ژاپن و بقيه بود. اما امروز وقتی صحبت از بازار جهانی می‌کنند منظورشان کشورهای پرمنابع (همچون خاورميانه، برزيل، کانادا، استراليا و روسيه) و مناطق پرجمعيت (همچون چين و هند) است و بقيه هم يعنی آمريکا، اروپا و ژاپن. او می‌گويد اگر ما در کشورهای فقير نوآوری و سپس آن نوآوری‌ها را جهانی نکنيم، رقبای ما از کشورهای در حال توسعه چنين خواهند کرد. فرضيات را اعلام و برای نخستين بار از واژه "نوآوری‌ معکوس" سخن راند. نوآوری معکوس را می‌توان توسعه فناوری يا محصول در کشورهايي همچون چين و هند و سپس تسخير بازار جهانی به شيوه‌ای برافکن*

به باور من ما در آينده در ادبيات مديريت به معنای عام و به ويژه مديريت نوآوری بيشتر از "نوآوری معکوس" خواهيم شنيد.
 

----------------------------------------------------------------------------------------

* Glocalization

* Harvard Business Review

* Disruptive

 

نظر کاربران

اگر ایده دموکراتیک شدن ابداعات به حقیقت بپیوندد، اساس و پایه‌های ابداعات و روش‌های مناسب نوآوری معکوس می‌شوند.

http://www.vista.ir/?view=article&id=346313

افتتاح وب نگاشت نوآوريتان مبارك

رستائيان
نوشته شده توسط محمود رستائيان در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۴
5
0

مهندس رستاييان عزيز
با سپاس از کامنت و لینک ارائه شده به استحضار می‌رساند که اگر به موضوع دموکراتیک شدن نوآوری علاقه‌مند هستید، در صورت تمايل می‌توانید کتاب "دموکراتیک شدن نوآوری" نوشته اریک وان هیپل را در لینک زیر به صورت رایگان دانلود نمایید:
http://web.mit.edu/evhippel/www/democ1.htm

جالب است که پروفسور وان هیپل تمام کتاب‌های خود را رایگان بر روی صفحه شخصی‌اش قرار داده است. ایشان که استاد دانشگاه ام.آی.تی و شناخته شده ترین پژوهشگر "نوآوری کاربر-محور" است از مخالفان حقوق مالکيت فکری به شمار می‌رود و ديدگاه های ایشان از اين ديدگاه با مبانی "نوآوری باز" فاصله دارد.

با آرزوی بهروزی
باقری
نوشته شده توسط هم‌آفرینی در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۸
0
0

آقای دکتر سلام.
افتتاح و فعالیت پیشروی شما در قالب سایت جدید را تبریک عرض می کنم. امیدوارم همچون گذشته موفق و پیروز باشید.
از مطالب نو شما استفاده کردیم.

موفق باشید
جوان منش
نوشته شده توسط جوان مش در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۲۳
0
0

با سلام
این مطلب (برای من) کمی گنگ بود، ممکنه توضیحات بیشتری بدید؟
سپاس
نوشته شده توسط میثم در تاریخ ۱۳۹۲/۴/۵
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.