دريچه‌ای به آينده مديريت مالکيت فکری
۱۳۹۰/۱۲/۶

 

ژورنال مشهور California Management Review که از ژورنال‌های برجسته‌ و پرخواننده‌ مديريت است ويژه‎نامه‌ای را به مديريت مالکيت فکری اختصاص داده که بناست در سال آينده به چاپ برسد. ويژگی برجسته این ژورنال تکيه آن بر مورد کاوی است تا مطالب مبتنی بر پژوهش برای مديران شرکت‌ها که از مخاطبين اصلی آن هستند نيز جذاب و خواندنی باشد.

از قضا در فضای مديريت مالکيت فکری بيش از هر حوزه ديگری با کمبود موردکاوی‌های خوب و ژرف روبه‌رو هستيم. به همين جهت (و البته با حمايت اداره ثبت اختراع اروپا) برای اختصاص يک يا چند ويژه‌نامه اين ژورنال به مديريت مالکيت فکری با هدف مستند کردن بهترين تجارب در اين زمينه و همچنين واکاوی مدل‌های کسب و کار مبتنی بر دارايي‌های فکری برنامه‌ريزی شد. بر پايه اين برنامه بناست موردکاوی‌های برگزيده در چارچوب کارگاهی آموزشی در فصل بهار در آکادمی ثبت اختراع اروپا در شهر مونيخ ارائه شوند.

اين بار من هم از ابتدا درگير فرآيند فراخوان و دريافت چکيده مقالات و داوری آنها هستم. تجربه بسيار با ارزشی است. تقريباً تمامی چهره‌های شاخص اين حوزه از سراسر جهان چکيده مقاله‌ای فرستاده‌اند. با خواندن آنها احساس می‌کنم دريچه‌ای به آينده مديريت مالکيت فکری برای من باز شده و اکنون مقالاتی را می‌خوانم که بناست سال ديگر چاپ شوند. با شناختی که از اين حوزه دارم میتوانم بگويم که بی شک اين ويژه‌نامه يکی از مهم‌ترين مراجع مديريت مالکيت فکری در آينده خواهد بود.

يکی از محورهای اصلی پژوهش‌های انجام شده و موردکاوی‌های معرفی شده، شيوه مديريت مالکيت فکری در شبکه‌های نوآوری است که محور اصلی پژوهش من نيز می‌باشد. در آينده اگر خدا بخواهد در مورد جهت گيری‌های اصلی پژوهش در مديريت مالکيت فکری برای علاقمندان بيشتر خواهم نوشت.

 

نظر کاربران


نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.