هشداری که بايد آن را به فال نیک گرفت
۱۳۹۰/۱۲/۷

 

به خوبی به یاددارم که چند سال پيش به جلسه مهمی در ساختمان زعفرانیه بنياد ملی نخبگان دعوت شدم. در آن جلسه (به غير از من) معاون وقت علمی و فناوری رییس جمهور (که رياست بنياد ملی نخبگان را نيز بر عهده داشتند) و رییس وقت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ايران نيز حضور داشتند. به من گفته بودند که موضوع جلسه شرکت مخترعين در نمايشگاه‌های اختراعات خارج از کشور است. راستش خوشحال بودم. فکر می‌کردم بعد از سال‌ها انتقاد از شيوه ارسال مخترعين به اين گونه نمايشگاه‌ها، دست آخر کلامم به آنجا که بايد رسوخ کرده و مرا فراخوانده‌اند تا انتقادات من را مستقيم از خود من بشنوند و تصميمی مناسب بگيرند.

سال‌ها بود که در کلاس‌های خود تکرار می‌کردم که حقوق ثبت اختراع سرزمينی است. بنابراين برای صيانت از حقوق هر اختراع در هر کشور، بايد آن اختراع در آن کشور ثبت شود. اگر اختراعی هم ثبت و حفاظت نشده باشد کسی بابت استفاده از آن بهايي نخواهد پرداخت. لذا فرستادن مخترعين ايرانی برای شرکت در نمايشگاه‌های ثبت اختراع در ديگر کشورها در حالی که هيچ کدام از آن اختراعات در کشورهای هدف ثبت نشده‌اند، تنها به منزله افشای رايگان اختراع برای کاربران و مشتريان بالقوه است و سودی عايد مخترعين و کشور نمی‌کند. اين‌کار از نگاه ملی خسارتی دوطرفه بود چون علاوه بر از دست رفتن اختراعات با ارزش، هزينه زيادی هم (خواه از بودجه دولتی يا از جيب مخترعين) صرف حضور در نمايشگاه می‌شد. بدتر اين‌که مدال‌های رنگارنگ و بی ارزشی که در بيشتر اين نمايشگاه‌ها توزيع می‌شد بسيار مورد توجه رسانه ملی قرار می‌گرفت و دارندگان آنها نزد مقامات عالی کشوری برده می ‌شدند. خلاصه آن‌که جريان مخرّبی راه افتاده بود که برخی ناآگاهانه و احتمالاً برخی هم آگاهانه به آن دامن می‌زدند.

آن روز من خوشحال بودم که با گفتن اين نکات و تشريح دقيق دلايل خود (آنهم درست در مرجع تصميم گيری ملی در اين زمينه) می‌توانم به کشورم خدمتی کرده‌باشم. اما خوش‌بينی من ديری نپاييد. وقتی جلسه شروع شد دريافتم که دستور کار اصلی تعيين شيوه غربال اختراعات و فرستادن بهترين آنها به نمايشگاه‌های خارجی است!!!! بسيار تعجب کردم ولی به رسم ادب صبر کردم تا نظر من را بپرسند. جالب اينجا بود که رييس وقت سازمان پژوهش‌ها که می‌بايست با ثبت اختراع و قواعد حاکم بر آن بسيار آشنا می‌بود، برای اين غربال اعلام آمادگی می‌کرد و تنها نگران تامين بودجه اين‌کار از سوی بنياد ملی نخبگان بود!

در ميان چانه‌زنی‌ها نوبت سخن به من رسيد. تلاش کردم با مودبانه ترين حالت ممکن (که نکند به کسی بر بخورد) موضوع را توضيح دهم. يک به يک دلايل علمی مخالفت با آن رويکرد را گفتم و يک پيشنهاد هم دادم. پيشنهاد اين بود که بعد از غربالگری و انتخاب اختراعات برجسته، از مخترعين آنها برای ثبت آن اختراعات در کشورهای هدف حمايت مالی و مشاوره‌ای شود و سپس آن اختراعات ثبت شده با کمک بنياد ملی نخبگان به نمايشگاه‌های اختراعات خارجی ارسال شوند تا شانس تجاری سازی آنها افزايش يابد.

با همان خوش‌بينی مثال زدنی فکر می‌کردم که سخنانم کارگر خواهد افتاد و بدين گونه خواهم توانست سنتی اشتباه را برای هميشه در کشورم متوقف کنم! اما آن بزرگواران پس از پايان سخن من بی‌درنگ به همان چانه‌زنی خود برگشتند و ظاهراً به توافقاتی هم رسيدند! گويي اساساً استدلالی نشده بود که حتی ارزش انديشيدن داشته باشد!

امروز که سال‌ها از آن جلسه گذشته است و آن دو بزرگوار صندلی رياست را به ديگران سپرده‌اند، در وبگاه بنياد ملی نخبگان اطلاعيه‌ای را ديدم که به مخترعين در مورد شرکت در نمايشگاه‌های اختراعات خارج از کشور و بی‌ارزش بودن مدال‌های آنها هشدار داده بود (متن اطلاعيه). خیلی خوشنود شدم. راستش ردپای دوستان خوش‌فکر و جوان خود را در اين اطلاعيه می‌بينم و براي‌شان آرزوی موفقيت می‌کنم. گمان می‌کنم بايد اين هشدار را (با وجود تاخير آن) به فال نيک گرفت.

 

نظر کاربران

شما اصولا پيشرو هستيد و بخاطر اين پيشرو بودن بايد به نظريه هاي شما بها داده شود كاش مطرح مي شد كه نمايشگاه هائي بين اللملي اينچنين در كشور خودمان برگزار گردد تا مخترعين اين كشور با ديدن اين اختراعات تهيج و ترغيب براي اختراعات جديد گردند
نوشته شده توسط رستائيان در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۵
0
0

جناب آقای مهندس رستائيان عزيز
کاملاً با پيشنهاد شما مبنی بر برگزاری نمايشگاه‌های بين‌المللی اختراعات در ايران موافقم. زيرا در اين صورت مخترعين بيشتری با هزينه کمتری در آن شرکت می‌کنند و صنعتگران داخلی هم به راحتی با اختراعات داخلی و خارجی مرتبط با نيازهای‌شان آشنا خواهند شد.
البته نمايشگاه‌های خارجی هم در جای خود مزايايي دارند، اما به شرط رعايت اصول حرفه‌ای در حفاظت از اختراعات، مذاکرات و عقد قرارداد.
با احترام/ باقری
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۵
0
0

دوست عزيزم جناب اقاي مهندس باقري
همواره از نظرات جنابعالي در پيشبرد اهداف بنياد ملي نخبگان استفاده مي نماييم و در محضر جنابعالي درس پس مي دهيم. لطفا همچنان ما را از نظرات خود بهره مند نماييد.
نوشته شده توسط غلامي در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۲۷
0
0

استاد غلامی عزيز
از لطف شما سپاسگذارم. بنده به سهم خود از نوشته‌های ارزشمند شما در وبلاگتان بسيار آموخته‌ام و خواندن آن را به ديگر کاربران هم‌آفرينی هم پيشنهاد می‌کنم:
http://parselite.persianblog.ir/
با آرزوی موفقيت بيش از پيش
باقری
نوشته شده توسط هم‌آفرينی در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۲۷
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.