مديريت نوآوری در بالاترين سطح
۱۳۹۱/۲/۳
 چند هفته‌ای کار سنگين طراحی و آماده سازی يک کارگاه آموزشی طول کشید و با برگزاری موفق آن در هفته گذشته خستگی از تنم در رفت. منظورم کارگاه آموزشی مدیریت نوآوری برای شرکت بزرگ و بين‌المللی کناف است. اين شرکت که پيشتاز بازار جهانی لوازم و سامانه‌های ساختمان‌سازی است هر شش ماه يک‌بار مديران ارشد بازاريابی و پژوهشی خود را از سراسر جهان در يکی از شهرهای ايتاليا گردهم می‌آورد تا در يک کارگاه آموزشی سه روزه مديريت نوآوری شرکت کنند. اين دومين باری بود که عضو تيم سه نفره طراح و برگزار کننده اين کارگاه بودم و می‌خواهم از طراحی این کارگاه برایتان بگویم 
 
 

کناف شرکتی است که دارای بزرگترين مرکز پژوهشی در صنعت خود است، بيشترين تعداد اختراعات را در اين صنعت ثبت می‌کند، محصولات برتر خود را به سرعت در سراسر جهان تجاری می‌کند و با اختلاف معناداری با ديگر رقبا پيشتاز بازار جهانی است. با خود فکر کنيد چنين شرکتی که خود مثال زنده‌ای از مديريت موفق نوآوری در بالاترين سطح است در چنين کارگاهی به دنبال چيست؟

پاسخ به پرسش‌ بالا ساده نيست، اما با استناد به خشنودی مديران اين شرکت از دو کارگاه گذشته، می‌توانم نتيجه بگيرم که اين کارگاه‌ها تا اندازه زيادی به خواسته آنها نزديک بودند و می‌توانم از ويژگی‌های آنها براي‌تان بگويم. مهم‌ترين ويژگی‌های اين دو کارگاه از نگاه من عبارت بودند از: (1) نوآورانه بودن در طراحی (به هر صورت مدرسان نوآوری بايد خود الگوی نوآوری باشند!)؛ (2) مرور نکردن اصول علمی مديريت نوآوری (لازم نيست که مديران بازاريابی چنين شرکتی اصول مديريت نوآوری را از بر شوند)؛ (3) انتخاب سرفصل‌ها بر اساس نياز واقعی و به‌روز شرکت (نه سرفصل‌های جذاب مديريت نوآوری)؛ (4) تسهيل‌گری برای همفکری و همکاری حداکثری خود شرکت‌کنندگان؛ (5) تسهيل‌گری برای تبادل دانش و تجربياب ميان خود شرکت‌کنندگان؛ (6) توان چارچوب‌دهی به ديدگاه‌های بيان‌شده شرکت‌کنندگان بر پايه اصول مديريت نوآوری؛ (7) ارائه منابع تکميلی بر پايه نيازهای ويژه شرکت و در فرمتی کاملاً قابل استفاده برای شرکت‌کنندگان؛ و (8) مديريت مناسب زمانی.

 

نظر کاربران

مثل هميشه عالي و مفيد مخصوصا ويژگي هايي كه از كارگاه ذكر فرموديد
نوشته شده توسط رستائيان در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۵
0
0

یک پرسش : آیا در این شرکت الگوی نوآوری باز به صورت مدلی برای مرکز پژوهشی پیاده سازی شده است ؟ به عبارت دقیق تر تجاری سازی اختراعات خارج از شرکت ، فرایندی قابل قبول برای مدیران ارشد و تحقیق و توسعه پذیرفته شده است یاخیر ؟

و برعکس این فرایند، این شرکت چقدر از محصولات خود را مدیون تجاری سازی پتنت ها و یافته های مراکز پژوهشی خارج از شرکت است ؟

لطفا اگر مقدور است توضیحی در رابطه با مدل از ایده تا محصول ( مدیریت نوآوری ) شرکت ارائه کنید برای آشنایی بیشتر
با سپاس فراوان از اشتراک تجربه ارائه گارگاه آموزشی
نوشته شده توسط تهرانی در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۹
0
0

جناب آقای تهرانی
شرکت کناف تا سال گذشته تقريباً مدل نوآوری بسته را به اتکای مرکز پژوهشی قدرتمند خود در آلمان دنبال می‌کرد. اما اين شرکت هم به اين نتيجه رسيده که بايد بازتر عمل کند. لذا در اين زمينه سه برنامه را شروع کرده است: (1) تشکيل گروهی برای پايش، رصد و جذب نوآوری های بيرونی و (2) خريد شرکت‌های کوچک دارای فناوری‌های مکمل و (3) ورود به پيمان راهبردی با شرکت‌های بزرگ دارای فناوری‌های مکمل.
يکی از دلايل اتخاذ اين رويکرد، لزوم ورود شرکت به حوزه محصولات نما در ساختمان‌سازی بود که اين شرکت قبلاً در آن تجربه‌ای نداشت.
باقری
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۹
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.