پنجمين گردهم‌آيي فعالان و متخصصان مديريت فناوری
۱۳۹۱/۲/۲۸

 

امروز در دانشگاه تهران پنجمين گردهم‌آيي فعالان و متخصصان مديريت فناوری برگزار شد. خيلی دوست داشتم که همچون سال‌های گذشته در اين گردهم‌آيي شرکت می‌کردم که ميسر نشد!

چند روز پيش که دوستان بزرگوار انجمن مديريت فناوری دعوت‌نامه شرکت در اين گردهم‌آيي را برايم فرستاند، نخستين چيزی که از ذهنم گذشت اين‌ بود که چقدر روزهای عمر به سرعت می‌گذرند. گويي ديروز بود که به فرمايش استاد بزرگوار آقای دکتر طباطباييان در چهارمين گردهم‌آيي با حاضران در باب نوآوری‌باز و تاثير آن بر کسب‌و‌کار شرکت‌های نوپا سخن گفتم. خلاصه کمی به فکر فرو رفتم که حاصل عمر رفته (دست‌کم در يک‌سال گذشته) چه بوده؟

اما پس از آن به کارکرد اين گردهم‌آيي بسيار ارزشمند فکر کردم و اين‌که چقدر منشا خير بوده و چگونه می‌تواند موثرتر باشد. اين‌گونه گردهم آمدن‌ها در فضای حرفه‌ای آن‌هم در سطح ملی فرصتی است برای تبادل دانش، يادگيری و شبکه‌سازی.

خلاصه هر کس در هر سطحی بهره‌ای می‌برد. پژوهشگران از موضوعات پژوهشی ديگران آگاه شده و از منابع و تحولات جديد با خبر می‌شوند. گاهی در دل همين ديدارها فرصت‌های کار پژوهشی مشترک فراهم می‌گردد. دانشجويان هم ضمن آشنا شدن با موضوعات جديد، از کاربرد عملی موضوع درس‌هاي‌شان در کشور با خبر می‌شوند و قوت قلب می‌گيرند. آنها هم می‌توانند حوزه مورد علاقه خود و اساتيد مربوطه را بشناسند و با آن اساتيد گپی هم بزنند و فرصتی برای گفتگوی مفصل‌تر در باب موضوع مورد علاقه دست‌وپا کنند.

اما مديران صنعتی و به ويژه بخش خصوصی هم بايد پای ثابت اين ديدارها باشند. حضور پررنگ آنها از چند جهت به اين گردهم‌آيي‌ها برکت می‌دهد. از اين راه همگان از ميزان نفوذ آموزه‌های مديريت فناوری در صنعت کشور با خبر می‌شوند. پژوهشگران فرصت می‌يابند تا با تجارب بومی آشنا شده و آنها را دستمايه پژوهش‌های خود قرار دهند و حتی کانال‌های ارتباطی خوبی برای دسترسی به داده‌های مناسب برقرار کنند. مديران شرکت‌های مختلف از تجربه يکديگر می‌آموزند و درمی‌يابند که به کار بستن اصول مديريت فناوری حتی در محيط صنعت ايران می‌تواند مفيد و گره‌گشا باشد. همچنين مديران صنعت در دل همين گردهم‌آيي‌ها می‌توانند استعدادهای خوب و جوان مديريت فناوری را رصد و شناسايي کرده و آنها را به کار گيرند.

در کشورهای صنعتی از هر بهانه‌ای برای چنين گردهم آمدن‌هايي استفاده می‌کنند. جالب اينجاست که حتی ترکيب ميزهای پذيرايي در زمان استراحت بين سخنراني‌ها را به گونه‌ای می‌چينند که امکان خوبی برای گفتگو و شبکه‌سازی حرفه‌ای فراهم آيد. در اروپا مديران شرکت‌های کوچک و بزرگ موفق همواره در دانشگاه‌ها تردد می‌کنند و تجارب خود را با دانشجويان و پژوهشگران در ميان می‌گذارند و از آنها می‌آموزند. لذا دانشجويان مديريت فناوری هيچ مشکلی از نظر دسترسی به داده‌های واقعی ندارند و استادها شبکه‌های ارتباطی خود را در خدمت دانشجويان‌شان می‌گذارند.

به نظر من گردهم‌آيي مديريت فناوری در ايران که پنج سال است با همت و تلاش انجمن مديريت فناوری برگزار می‌شود تا کنون برکات فراوانی داشته و زمينه مناسبی برای تبادل دانش و تجربه و فراهم آمدن فرصت‌های پژوهشی فراهم کرده‌است. گمان می‌کنم گام بعدی برای سال آينده بايد جذب مشارکت جدی مديران فناوری شرکت‌های خصوصی باشد. هنوز حضور متخصصان مديريت فناوری از فعالان آن بيشتر است. شک‌ندارم که اين‌کار رونق دوچندانی به حوزه مديريت فناوری خواهد بخشيد.

اما چگونه می‌توان پای مديران فناوری بخش خصوصی را به اين گردهم‌آيي باز کرد؟ شايد بهترين راه دادن تريبون به آنها باشد. چرا که نه! سخنان آنها در اين باب شنيدنی خواهد بود. اندک اندک آنها خودشان را از جمع علاقمندان مديريت فناوری به شمار خواهند آورد. شايد لازم نباشد يک‌سال تا گردهم‌آيي بعدی صبر کرد. هر وقت يکی از مديران بخش خصوصی به هر دليلی پذيرفت که تجربه‌اش را با علاقمندان مديريت فناوری در ميان بگذارد، جمعی (هر چند کوچک) از علاقمندان و پژوهشگران و ديگر مديران را گردهم آوريم و به سخنانش گوش دهيم و تجربه‌اش را به بحث بگذاريم.

شايد بد نباشد در گردهم‌آيي‌های بعدی تمام سخنران‌ها از مديران شرکت‌های خصوصی يا سياست‌گذاران فناوری ملی باشند و متخصصان و اساتيد اين رشته در پانل تخصصی به تجزيه و تحليل تجارب آنها و بيان روشن‌تر آموزه‌های آن کمک کنند.

جا دارد بار ديگر به برگزار کنندگان اين گردهم‌آيي مفيد و با برکت خسته نباشيد بگويم و برای‌شان آرزوی موفقيت کنم. بی‌شک آثار ارزشمند تلاش آنها در بلند مدت بيشتر نمايان خواهد شد.

 

نظر کاربران

با سلام
آنچه پیش روی خواهم گذاشت خلاصه ای از آنچه در این همایش برگزار شد ، در اختیار دوستان قرار می دهم تا شاید برای افرادی که حضور نداشتند مورد استفاده قرار گیرد :
دکتر طباطباییان :
*اشتغال - مدیریت فناوری :
1-فراهم آوری فضای فیزیکی مناسب در آینده نزدیک برای انجمن
2-اجرای پروژه بانک اطلاعات فعالین و متخصصان مدیریت فناوری
3- دعوت به ارسال مقاله برای ششمین کنفرانس
دکتر منطقی :
*انتقادی بر مدریت فناوری در ایران
در سه سطح : سیاستگذاری ، عملیاتی ، کارشناسی
+ پیشنهاد برای افزایش کارایی مدیریت فناوری
سیاستگذاری : غالب بودن تفکر اقتصادی ( سود و زیان ) و کمرنگ بودن نقش تکنولوژی در سیاست گذاری
کارشناسی : مربوط به دانش پذیران می شود
ادبیات مفاهیم در عمل 5- 7 درصد تاثیر گذار است دانش پذیران باید به صورت عملی و نظام مند با انتقال فناوری آشنا باشند
مدیریت فناوری بعد اجتماعی - فنی دارد
دانشجویان با پایه علوم مهندسی به بخش فنی ترغیب شوند
و دانشجویان با پایه علوم اجتماعی به بخش فرهنگی - اجتماعی فناوری روی بیاورند
دکتر سوزنچی :
*ریسک مدیریت فناوری
خطر های اجتماعی فناوری
1- ریسک فعالیت های تحقیق و توسعه برای جامعه ( ژن های خطر ناک )
2- ریسک توسعه محصول برای جامعه ( فرا ژن )
3- ریسک محصول درون بازار برای جامعه ( خطر برای انسان محیط زیست )

ریسک های اجتماعی ( تغییر سبک زندگی ، کانون خانواده ، تنها شدن انسان ، معنویات )

مهندس نقی زاده :
*طرح ساماندهی مشاغل نیازمندی ها و متخصصان
بررسی و دادن راهکارهای چالش اشتغال برای فارغ التحصیلان در سه محور :
1- نیازسنجی
2- اطلاع رسانی
3- نیروی انسانی متخصص

و در نهایت برگزاری پانل تخصصی مدیریت فناوری و اشتغال

خلاصهای از پنجمین گردهمایی فعالین و متخصصان مدیریت فناوری ایران
چهارشنبه 27 اردیبهشت تالار الغدیر دانشگاه تهران
نوشته شده توسط محمود تهرانی در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۲۹
15
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.