اخلاق علمي
۱۳۹۱/۴/۳

 

چندی پيش برای شرکت در جلسه‌ای با موضوع واژه‌گزينی فارسی در زمينه "مديريت فناوری" به همراه چند نفر از بزرگان انجمن مديريت فناوری به فرهنگستان ادب فارسی رفته بودم. آنجا که رسيدم متوجه شدم که آقای دکتر رضا منصوری نيز در همان جلسه شرکت خواهند داشت. اين اولين و تنها باری بود که وی را از نزديک می‌ديدم. خيلی خوشحال شدم. بی‌درنگ به ياد کتاب "ايران 1427" افتادم که به قلم ايشان است. کتابی که آن را بارها و بارها خوانده بودم. کتابی که برآمده از پژوهشی تاريخی و دلسوزانه در باب علم، پژوهش و توسعه در ايران ‌است. کتابی که تحليل‌هايش بسيار ناب و اصيل بود. کتابی که به گمانم خواندنش برای تمام دانشجويان و علاقمندان سياست‌گذاری علم و فناوری در ايران الزامی است. کتابی که از خواندنش آنچنان به شوق آمده بودم که دست به قلم شده و مواردی را هم‌زمان با خواندن می‌نوشتم.

کسانی که در ايران دست به قلم برده و اثری اصيل از خود بر جای گذاشته‌اند و کسانی که به مشکلات نشر و اقتصادی نبودن آن در ايران آگاهند نيک می‌دانند که نوشتن کتاب، آن‌هم کتابی پژوهشی، آن‌هم با اين کيفيت، آن‌هم به دست کسی که در زمان نگارش مسئوليت اجرايي سنگينی بر عهده داشته، آن‌هم ... تنها از سر دلسوزی و دلبستگی شديد به پيشرفت و توسعه ملی می‌تواند باشد. اين دلبستگی در جای‌جای آن کتاب موج می‌زد.

همچنين به ياد دارم که در آن کتاب (که برای نخستين بار در سال 1380 منتشر شده) رگه‌ای از خوش‌بينی نسبت به تحولات آينده کشور به ويژه در زمينه توسعه علم و فناوری به چشم می‌خورد. رگه‌ای که من در آن نوشته‌هايم (که امروز مرور کردم) چند بار به آن اشاره کرده‌بودم. البته بعدها يکی از دانشجويان دکتر منصوری از منش وی بيشتر برايم گفت و اين‌که ادب و خوش‌بينی در شرايط سخت کاری از جمله ويژگی‌های پسنديده اخلاقی ايشان است. 

اما امروز يک مورد از نوشته‌های اخير ايشان در باب اخلاق علمی در ايران به دستم رسيد که بسيار نگران کننده بود. زمانی اين نگرانی دوچندان می‌شود که بدانيم نويسنده متن همان نويسنده خوشبين و دلسوز کتاب "ايران 1427" است. اين نوشته در اين لينک جهت استحضار تقديم می‌شود.

اين نوشته چند ماه پيش ايشان هم همان رنگ و بوی نگران‌کننده را دارد.

 

نظر کاربران


نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.