تجربه موفق کارگروهی در ايران
۱۳۹۱/۵/۲۴

 

در مورد نقش بافت فرهنگی در تشويق يا جلوگيری از کار گروهی سخن بسيار گفته شده است. معمولاً چنين نقل می‌شود که ويژگی‌های فرهنگی ما ايرانيان به گونه‌ای است که کار گروهی به معنای کارآمد و پايدار آن را برنمی‌تابيم. بی‌شک بسياری از ما نيز در دور و اطراف خود نمونه‌های فراوانی در تاييد اين باور پيدا کرده و می‌کنيم.

در اين نوشته به دنبال استدلال در جهت رد يا پذيرش اين باور عمومی نيستم، فقط گمان می‌کنم که در چنين بافتی بايد به کارهای گروهی موفق ارزش و بهايي دوچندان داد و با شناساندن اين تلاش‌ها و تاثيرات آنها دست به نوعی فرهنگ‌سازی زد. همين تجارب حتی می‌توانند دستمايه دوستان پژوهشگر در علوم مديريتی قرارگيرند تا راز موفقيت و پايداری آنها مشخص شود.

انجمن مديريت فناوری ايران يکی از همين نمونه‌های درخشان کار گروهی در ايران است. ضرورت تشکيل اين نهاد غير دولتی به دست دوست‌داران اين حوزه علمی در کشور نخستين بار در دفتر مطالعات فناوری دانشگاه صنعتى شريف و در دورة عالى مديريت فناوری (پائيز و زمستان 78 ) شکل گرفت. پس از دو تلاش ناموفق، سرانجام انجمن علمى مديريت فناوری ايران در ارديبهشت‌ماه 1381 مورد تصويب دفتر انجمن‌هاى علمى ايران وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناورى قرار گرفت. در آن زمان تعداد دانش‌آموختگان و علاقمندان اين علم بسيار محدود بود و با جمع شدن همان هسته اوليه در دل هيات موسسين، اين انجمن غير دولتی شکل گرفت.

اين انجمن علمی در همان بافتی که به باور خيلی‌ها نامناسب بوده و هست، تنها در طی ده سال رشد کمّی و کيفی شتابان و دستاوردهايی درخشان داشته است. در سال‌های اخير اين انجمن همواره در ميان برترين انجمن‌های علمی کشور برگزيده شده است. از جمله فعاليت‌های آن می‌توان به موارد زير اشاره کرد:

 • برگزارى سالانه کنفرانس مديريت فناوری
 • برگزارى سالانه همايش متخصصان و فعالان مديريت فناوری ايران
 • برگزارى هم انديشى ها و سمينارهاى علمى و تخصصى
 • برگزارى کارگاه ها و دوره هاى آموزشى
 • همکارى و مشارکت در برگزارى ساير کنفرانس‌ها و همايش‌هاى مرتبط با مديريت فناوری
 • همکارى با نهادها و سازمان‌هاى داخلى مرتبط با حوزه علم و فناوری
 • مشاوره به نهادهاى مسئول در تدوين برنامه‌هاى مختلف توسعه در کشور
 • همکارى با مجامع بين المللى فعال در حوزه مديريت فناوری
 • مشاوره و همکارى در راستاى رفع مشکلات بنگاه‌هاى صنعتى در حوزه مديريت فناوری
 • تشکيل شبکه متخصصان مديريت فناوری
 • انتشار خبرنامه داخلى پيام مديريت فناوری
 • راه‌اندازى کتابخانه تخصصى مديريت فناوری
 • راه اندازى و به روز رسانى وب سايت انجمن مديريت فناوری ايران
 • همکاری در انتشار سه فصلنامه علمى - پژوهشى
 • همکارى با صدا و سيما و خبرگزاري‌هاى مختلف در توليد برنامه ها و اخبار مرتبط با حوزه مديريت فناوری
 • حمايت از تاليف و ترجمه کتاب‌های مرجع مديريت فناوری
 • همکاری با فرهنگستان ادب فارسی در تهيه واژه‌نامه تخصصی مديريت فناوری
 • عضوگیری از افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه مدیریت فناوری
 • اطلاع‌رسانی آخرین اخبار حوزه مدیریت فناوری به جامعه اعضای انجمن از طرق مختلف (ارسال خبرنامه، ایمیل، پیامک و...)
 • برگزاری بازدیدهای آموزشی از شرکت‌های موفق در حوزه فناوری

اين فعاليت‌ها نه تنها توانسته مديريت فناوری را به يک رشته علمی دانشگاهیِ شناخته شده در کشور تبديل کند (که اکنون صدها نفر در سطوح و دانشگاه‌های مختلف را تحت پوشش قرار داده)، بلکه توانسته اندک اندک راه را برای توجه به آموزه‌های مديريت فناوری در تصميم‌گيري‌ها و سياست‌گذاری‌های کلان ملی بگشايد. امروزه اين مجموعه پيوند نزديکی با مديران دولتی حوزه علوم و فناوری در سازمان‌های مختلف برقرار کرده و به جرات می‌توان ادعا کرد که نقش کليدی در آموزش علم مديريت فناوری به اين مديران داشته است. شايد از آن مهم‌تر، ورود جمع زيادی از دانش‌آموختگان و پژوهشگران جوان مديريت فناوری به اين سازمان‌ها بوده باشد که اميد می‌رود در آينده در جايگاه سياست‌گذاران علم‌وفناوری به هر چه علمی‌تر و هوشمندانه‌تر شدن اين سياست‌ها در سطح ملی و بخشی کمک فراوانی کنند.

به نظر می‌رسد که الگوی رفتاری مديران و دست‌اندرکاران اين انجمن نقش انکار ناشدنی در اين دستاوردها داشته باشد. اين افراد توانسته‌اند روحيه همکاری و دوستی را بر اين مجموعه غيردولتی حاکم کرده و با احترام به توان تخصصی يکديگر، به پيشبرد علم مديريت فناوری در کشور کمک کنند.

چند روز پيش (دهم مردادماه) اعضای کنونی و پيشين هيات مديره انجمن مديريت فناوری به بهانه صرف افطار در ماه مبارک رمضان در محل اين انجمن گردهم آمدند تا در مورد راه‌های پيشبرد هر چه بيشتر دانش مديريت فناوری در کشور هم‌فکری و چاره‌انديشی کنند. برای من حضور هم‌زمان مديران پيشين و کنونی در کنار هم، حضور به‌موقع همگی دعوت‌شده‌ها و اعلام نظر فعال همگان، از نشانه‌های يک کار گروهی موفق است. اما در اين ميان نبايد از نقش برجسته افرادی همچون دکتر حبيب‌اله طباطباييان غفلت کرد که بزرگوارانه در را برای مشارکت تمامی خبرگان (از مو سفيد کرده‌ها تا جوانان) در اين انجمن گشودند.
 

در آخر به جز ديدار از وبگاه اين انجمن (www.iramot.ir) و مشارکت فعال در برنامه‌های اين انجمن، پژوهش در مورد اين تجربه موفق کارگروهی را به تمامی دوست‌داران مديريت نوآوری و فناوری، توصيه می‌کنم.

 

نظر کاربران

جناب آقای باقری عزیز ؛ سلام

موافقم. انجمن مدیریت فناوری ایران یکی از موفق ترین هاست.
تصور می کنم نقش دانشجویان در موفقیت فعالیت های انجمنهای علمی بسیار پر رنگ می باشد.
ضمن این که همراهی بزرگان آن حوزه از دانش همیشه فرصت مغتنمی است برای تصویر کردن دورنما و چشم اندازها.
امیدوارم با پژوهش پیشنهادی شما در ایران، تجربه هایی از جنس انجمن مدیریت فناوری برای سایر گروه های علمی اتفاق بیفتد

موفق باشید
سیدعلیرضا کاشی زاد
نوشته شده توسط سیدعلیرضا کاشی زاد در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۳۱
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.