نمونه‌ای موفق از نوآوری باز و مديريت مالکيت فکری در ايران
۱۳۹۱/۱۰/۱

 

دو سال پيش در يکی از کارگاه‌های آموزشی خارج از ايران يک سخنرانی در مورد تجربه موفق پژوهشگاه صنعت نفت ايران در مديريت فناوری و مالکيت فکری داشتم. تجربه پژوهشگاه صنعت نفت که توانسته بود تنها در طی چند سال، مديريت علمی مالکيت فکری را به خوبی در سازمان جاری سازد برای حاضران بسيار شنيدنی بود. در حاشيه کارگاه، يکی از مديران سازمان جهانی مالکيت فکری پیشنهاد کرد که فرآيند تجاری‌سازی يکی از فناوری‌های پژوهشگاه مستند شود. آن سازمان کتابی در مورد نمونه‌های موفق تجاری‌سازی فناوری در آسيا در دست تهيه و انتشار داشت و بنا شد که تجربه پژوهشگاه هم فصلی از آن کتاب شود.

پس از مشورت با مديران پژوهشگاه، يکی از فناوری‌های آن سازمان به اين منظور برگزيده شد. اين نمونه از چند جهت قابل توجه بود. نخست اين‌که اين فناوری مورد نظر در سطح جهانی نو بود و می‌توانست پيامدهای اقتصادی قابل‌توجهی داشته باشد. دوم اينکه، دارايي‌های فکری مرتبط با اين فناوری به گونه‌ای حرفه‌ای شناسايي و مديريت شده بودند (در اين زمينه می‌توان به انجام جستجوی کامل پيشينه، ثبت اختراع در 25 کشور، ثبت علامت تجاری، انجام مطالعه آزادی عمل در کانادا، ارتباط منظم تيم فنی با تيم مالکيت فکری، تنظيم توفقنامه‌های مالکيت فکری با همکاران خارجی و ... اشاره کرد). سوم اين‌که، پيروی از مدل نوآوری باز باعث کوتاه شدن زمان تجاری‌سازی اين فناوری شده بود. چهارم اين‌که چندين همکار بين‌المللی در مسير تجاری‌سازی اين فناوری همراهی داشتند.

اما مراحل انتشار آن کتاب به درازا انجاميد و همين امر نشان می‌دهد که تاخير و از برنامه عقب افتادن در سازمان‌های بين‌المللی هم زياد دور از ذهن نيست!!!

 اما چند روزی است که نسخه خلاصه شده تجربه موفق پژوهشگاه صنعت نفت بر روی وبگاه سازمان جهانی مالکيت فکری منتشر شده است. اين مطلب با عنوان "از سنگين به سبک: تسريع تجاری‌سازی از راه نوآوری باز" از اين لينک قابل دسترس است. اميد می‌رود به زودی متن کامل اين تجربه که زوايای بيشتری از رويکرد باز به نوآوری و مديريت حرفه‌ای مالکيت فکری را نمايان می‌کند، منتشر گردد.

 

نظر کاربران

ممنون از تلاشي كه در اين راستا نموده ايد و با تقدير از همه عزيزاني كه در اين كار سهيم بوده اند.
نوشته شده توسط رستائيان در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۱
0
0

سلام
هر چند مسزان نیاز جامعه ما به این فعالیت ها بسیار فراتر از آنچه می توانیم اراوه کنیم است اما ارزش این کار ها در این است که شاید به عنوان الگو بتواند به دیگران راه را نشان دهد.
ممنون
نوشته شده توسط reza در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۲
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.