باز هم رشد ... درصدی ثبت اختراع ايران!!!
۱۳۹۲/۱/۱۳

 

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارش مورخ 17 اسفند 1391 خود از پنجمين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي نوآوري وشكوفايي(لينک خبر) سخنانی را از معاون علمی و فناوری رئيس جمهور نقل کرده است که بسيار مايه شگفتی است. اين روزنامه به نقل از ايشان نوشته است:

"معاون علمي و فناوري رئيس جمهور هم در اين مراسم گفت:اختراعات ثبت شده از ۶٠٠٠ عنوان درسال ١٣٨۴ به ٣٧ هزار عنوان در سال ١٣٩٠ رسيد .وي افزود:حمايت از اختراعات در سال‌های اخير سبب شد كه توجه و علاقه نوآوران به ثبت اختراع بيشتر شود."

آن روزنامه به استناد همان آمار تيتر اين خبر را چنين انتخاب کرده بود: رشد 600 درصدی ثبت اختراعات در کشور" نخست به درستی اين خبر و نقل قول مربوطه شک کردم. بنابراين به وبگاه رسمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سری زدم و با کمال شگفتی با همان خبر (لينک خبر) با توضيحات بيشتر ذيل روبه‌رو شدم:

" معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با بیان این که موضوع حمایت از اختراعات منجر به علاقه نوآوران کشوربه ثبت اختراع نیز شده است، تاکید کرد: تا سال 84 تعداد کل اختراعات ثبت شده درایران شش هزار اختراع بود اما از سال 84 تا پایان سال 90، 37 هزار اختراع در کشورثبت شده که شاهد رشد 600 درصدی در ثبت اختراع از سال 84 تا 90 بوده‌ایم."

پيش از هر قضاوتی اجازه دهيد با هم نگاهی به آمار رسمی اداره ثبت اختراعات از تعداد اختراعات ثبت شده در کشور در سال‌های گذشته بياندازيم:

بر اسار آمار رسمی اداره‌کل مالکيت صنعتی ايران (لينک آمار رسمی)، تعداد اختراعات ثبت شده سالانه ايرانيان در ايران در فاصله سال‌های 1387 تا 1390 پيوسته کاهش يافته و از 7741 مورد در سال 1387 به 3474 مورد در سال 1390 رسيده است. به بيان ساده‌تر، تعداد ثبت اختراع سالانه کشور تنها در سه سال بيش از 55 درصد کاهش يافته و به مرز هشدار دهنده‌ای رسيده است. همان‌گونه که پيش از اين هم نوشته بودم، سهم شرکت‌های خصوصی (به عنوان موتور محرک نوآوری و تجاری‌سازی فناوری) از کل اختراعات ثبت شده در ايران هم با سرعت بيشتری در حال کاهش است. برای نمونه تعداد اختراعات ثبت شده شرکت‌های خصوصی در ايران از 967 اختراع در سال 1387 به تنها 107 اختراع در سال 1389 رسيده است.
 

نمودار 1- آمار ثبت اختراع ايرانيان در ايران (1390-1387)

بی‌شک کاهش شديد آمار اختراعات ثبت شده سالانه در ايران از نگاه سياست‌گذاری فناوری امری منفی است. اين درحالی است که در تمامی اسناد بالادستی توسعه علم و فناوری کشور بر کمک به افزايش آمار ثبت اختراع (در کنار تلاش برای بررسی ماهوی اختراعات ثبت شده) تاکيد شده است. در اين شرايط از معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری به عنوان يکی از ارکان مهم سياست‌گذاری فناوری در کشور انتظار می‌رود که آسيب‌شناسی وضعيت هشدار دهنده موجود را در دستور کار جدی خود قرار دهد. اين معاونت می‌بايست ديگر سازمان‌ها و مراجع تاثيرگذار بر نظام ثبت اختراع را به شرايط نامناسب موجود آگاه ساخته و در هماهنگی با آنها راهبردی مشخص را برای افزايش کمّی و کيفی اختراعات ثبت شده توسط ايرانيان دنبال نمايد. اما از خبرهای بالا چنين بر نمی‌آيد!!!!

 

 

نظر کاربران

خوب نظام ثبت اختراع ما سختگیرانه شده و طبعی است که افراد کمتری متقاضی شوند. چون کسی که چیزی در چنته نداره میگه چرا پولم رو الکی دور بریزم
نوشته شده توسط صمصام در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۱۴
0
0

امروز ايميلی از دوست بزرگوار، جناب آقای دکتر صاحبکار، دريافت شد که دليل وجود آمارهای اشتباه در سخنان نقل شده از معاون علمی و فناوری رييس جمهور را انعکاس ناقص و نامناسب مطالب از سوی خبرگزاری‌ها عنوان کرده بودند. ايشان همچنين به سه نکته اشاره داشتند که (ضمن تشکر از ايشان) عيناً جهت استحضار تمامی همراهان هم‌آفرينی تقديم می‌شوند:

اولاً منظور معاون علمي و فناوري اين بوده است که آمار اختراعات ثبت شده از سال1384 تا 1390، حدودا شش برابر آمار اختراعات ثبت شده در مدت زمان شش سال قبل از آن(1378 تا 1383)بوده است.

ثانيا: در همين بازه زماني مقايسه شش ساله، در مقايسه با شش سال قبل که مورد مقايسه معاون علمي و فناوري بوده، علاقه نوآوران به ثبت اختراع زياد شده است.

ثالثا: در چهار سال اخير اين علاقمندی زياد نشده و پيوسته کم شده است که بايد براي درمان آن فکري جدي کرد.
نوشته شده توسط هم‌آفرينی در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۱۹
0
0

سلام وقت بخیر اقای باقری
مطلب را خواندم فعلا نظری ندارم ولی یک چیز به نظرم رسید
البته درباره وبلاگتان است.صفحه وبلاگتان یعنی جایی که متن نوشته شده به رنگ مشکی است،با توجه به خوانندگان که اکثرا از قشر کتابخوان وعینکی مثل من هستند فکر می کنم یک مقدار باعث خستگی چشم می شود چون بایدمطلب راخواند ودرباره اش فکر کرد ونظر نوشت. اینست که پیشنهاد می کنم در اینده یک نظر خواهی راجع به شکل وشمایل وضعیت ظاهری ان بپرسید تا اگر دیگر خوانندگان هم می توانند کمکی به پیشرفت کارتان بکنند نظر بدهند.من نظرم اینست رنگ مشکی در یک درجه کدر تر شاید بهتره یک جوری که سایه و نور نیافته توی صفحه وچشم بتونه نوشته سفید رنگ را به راحتی بخواند وببیند.البته این نظر منه ،شاید شما ودیگران نپسندید.باز هم از اینکه بمن فرصت دادید ولطف کردیدممنونم
نوشته شده توسط mohammadi در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۲۰
0
0

آقای / خانم
mohammadi

پیشنهاد می کنم با استفاده از مرورگر گوگل کروم با رایت کلیک روی صفحه، گزینه پرینت را انتخاب کنید و فایل پی دی اف صفحه مورد نظر خود را برای مطالعه راحت تر، بایگانی کنید.

امیدوارم مفید باشد
نوشته شده توسط سیدعلیرضا در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.