نخبه‌گرايي از نوع ايرانی و ايتاليايي!
۱۳۹۲/۲/۱۱

 

در روزهای اخير بالاخره تکليف دولت ايتاليا با انتخاب نخست و وزير و تشکيل کابينه مشخص شد. ايتاليايي‌ها اميد دارند تا اين دولت بتواند به بهبود اقتصاد اين کشور کمک کند. اما نکته جالب در اين ميان اين است که دو کانديدای اصلی نخست وزيری عبارت بودند از انريکو لتا (Enrico Letta) و جوليانو آماتو (Giuliano Amato) که اولی فارغ التحصيل مدرسه عالی سانتاآنا (Sant'Anna School of Advanced Studies) و دومی رييس اين مدرسه عالی بود. البته قرعه به نام انريکو لتا که جوان‌تر بود افتاد. البته جوليانو آماتو هم دو دوره نخست وزير ايتاليا را در کارنامه خود دارد. در کابينه لتا هم چند وزير تکنوکرات از فارغ التحصيلان اين مدرسه عالی هستند. وزير آموزش، دانشگاه‌ها و پژوهش نيز، ماريا کاروتزا (Maria Chiara Carrozza) معاون سال گذشته اين مدرسه عالی است.

اما نکته مهم اين است که اين مدرسه عالی يک دانشگاه بزرگ و چند ده‌هزار نفری نيست و در کل حدود 300 دانشجو دارد. اين مدرسه عالی نشانه آشکار نخبه‌گرايي در نظام آموزش عالی و سياسی ايتاليا است. هر ساله حدود 40 دانشجو پس از گذراندن آزمون‌های متعدد کتبی و شفاهی وارد دوره کارشناسی ارشد پيوسته اين دانشگاه می‌شوند و تعدادی هم دانشجوی دکترا در چند حوزه منتخب و به شدت تخصصی جذب می‌شوند. اين دانشجوها جزو نخبه‌های نظام آموزشی ايتاليا هستند و در طول مدت تحصيل تمام امکانات رفاهی (شامل خوابگاه بسيار مجهز، سه وعده غذای رايگان، کمک هزينه تحصيلی و ...) به آنها تعلق می‌گيرد.

حال مقايسه کنيد اوضاع امروز دانشکده اقتصاد و مديريت دانشگاه شريف را با مدرسه عالی سانتاآنا در ايتاليا!
توضيحات دکتر مشايخی که بنيانگذار دانشکده اقتصاد و مديريت دانشگاه صنعتی شريف هستند در مورد صفر شدن ظرفيت پذيرش آن دانشکده در اين لينک آمده است (با تشکر از مهندس کاشی‌زاد عزيز برای اشاره به اين مصاحبه)

 

نظر کاربران

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=360919

سطر آخر:
http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=360919
نوشته شده توسط سیدعلیرضا در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۱
5
0

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=360919

سطر آخر:
واقعا چرا؟ حتما سوء‌تفاهم یا اشتباهي در اين تصميم‌گيري رخ داده است
نوشته شده توسط سیدعلیرضا در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۱
0
0

این وزرای تکنوکرات خیلی آدم های بدی هستند. ای کاش جنابعالی در زمینه مضار استفاده از نیروهای تکنوکرات به آقای لتا یک تذکری بفرمایید.
اوضاع دانشکده مدیریت شریف هم بد نیست. فقط سه وعده غذای رایگان نمی دهند. آن هم به این علت است که در ایران به همه یارانه می دهند. و الا در بقیه موارد ما وضعمان از این دانشکده های غربی هم خیلی بهتر است.
نوشته شده توسط هادی در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۲
0
0

چرا شما فارغ التحصیلان مدیریت شریف خود را خیلی نخبه می دانید؟ کدام مشکل مملکت را حل کرده اید؟ فکر می کنید با نخبه نخبه گفتن تمام کشور باید برای شما تعظیم کند؟ شما و استادانتان که پشت نام شریف قایم شده اند کدام مقالات تاثیر گذار مدیریتی را چاپ کرده اید؟
نوشته شده توسط حسن در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۴
0
0

با سلام به دوستی که با نام "حسن" اعلام نظر فرموده‌اند. بايد خدمت ايشان بگويم که اينجانب به عنوان نويسنده اين متن، خود فارغ‌التحصيل دانشگاه صنعتی شريف نيستم و تحصيلاتم را در دانشگاه تهران و در اروپا انجام داده‌ام. با اين وجود از شما صميمانه خواهش می‌کنم به لينک مصاحبه دکتر مشايخی (که در انتهای متن آمده) مراجعه و شاخص‌های عملکرد و خروجی اين دانشگاه را با آمار مستند مطالعه فرماييد. متاسفانه در نامه‌های تخريبی و بدون نامی که بر عليه اين دانشکده نوشته می‌شود تا کنون آمار مستدل و شاخص قابل سنجشی نديده‌ام.
نوشته شده توسط هم‌آفرينی در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۴
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.