هم‌آفرينی دوساله شد
۱۳۹۲/۷/۲۷

دو سال پيش در چنين روزی وبگاه هم‌آفرينی برای نخستين بار بر روی اينترنت قابل دسترس شد. در نخستين نوشته از استاد سخن، سعدی شيرازی، نقل کردم که:

غرض نقشي‌ست کز ما بازماند---- که هستی را نمی‌بينم بقايي

با اين که به شدت باور داشته و دارم که مديريت صحيح نوآوری و مالکيت فکری می‌تواند نقشی کليدی در تسريع روند پيشرفت و توسعه کشور بازی کند، اما (همان‌گونه که بيت بالا نشان می‌دهد) دو سال پيش گمان می‌کردم که گفتمان مديريت نوآوری و مالکيت فکری آنچنان نحيف و نوپا است که هنوز امکان زيادی برای تاثيرگذاری عملی در سطح ملی ندارد. انتظار نداشتم که تحليل‌ها و انتقاداتی که در هم‌آفرينی مطرح می‌شوند در کوتاه مدت امکان تاثيرگذاری عملی پيدا کنند و چشم به پيامدهای مستقيم و غيرمستقيم نوشته‌ها در ميان و بلندمدت داشتم. اما خوشبختانه گمان من تااندازه‌ای اشتباه از آب درآمد. يعنی اگر چه همچنان به بار نشستنن نتايج تحليل‌ها را در بلندمدت دنبال می‌کنم اما به اجزايي شدن برخی يافته‌ها و توصيه‌های کارشناسی در کوتاه مدت هم اميدوار شده‌ام. اجازه دهيد تنها به ذکر يک نمونه بسنده کنم:

 

در شهريور ماه امسال جلسات فراوان و فشرده‌ای با بسياری از ذينفعان نظام ثبت اختراع ايران داشتم. از خود اداره کل مالکيت صنعتی گرفته تا مديران معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری، از نمايندگان مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس گرفته تا وزارت صنايع، از ستاد راهبردی نقشه جامع علمی گرفته تا وزارت دادگستری، از انجمن تحقيق‌وتوسعه گرفته تا سازمان گسترش، از شهرک علمی و تحقيقاتی اصفهان گرفته تا سازمان آموزش و تحقيقات کشاورزی، از انجمن مخترعين تا کارآفرينان و شرکت‌های نوآور و .... آنچه مرا به راستی شگفت‌زده کرد، خواندن دقيق نوشته‌های هم‌آفرينی توسط بيشتر بزرگوارانی بود که با آنها ديدار کردم. برخی از اين بزرگواران در طول جلسه مشترک بارها به تحليل‌های هم‌آفرينی ارجاع می‌دادند و در تاييد يا حتی نقد و رد آنها سخن می‌گفتند. انتظار نداشتم که تحليل‌های مطرح شده در مورد نظام نوآوری و ثبت اختراعات ايران تا به اين اندازه مورد توجه سياست‌گذاران و ذينفعان قرار گيرد و تا به اين اندازه نفوذ عملی داشته باشد. اکنون به خوبی دريافته‌ام که اگر تحليل‌ها غير سياسی و غير مغرضانه و البته از جنس کارشناسی و علمی (به ويژه با پشتوانه آمار و ارقام و روش‌شناسی درست) باشند، می‌توانند راه خود را به حوزه عمل و تاثيرگذاری ملی هم بگشايند. 

 

گسترش و نفوذ شتابان گفتمان مديريت نوآوری و مالکيت فکری پديده‌ای بسيار فرخنده است و خوشحالم که هم‌آفرينی هم توانسته نقشی هرچند کوچک در اين زمينه داشته باشد. اين نقش سازنده هم بيش از هر چيز حاصل تلاش و لطف تک‌تک شما همراهان خوب هم‌آفرينی است. همراهی شما بزرگواران در اين دو سال، فرصت بی‌نظيری برای تبادل تجربيات و آموخته‌ها فراهم آورد و دست‌کم در حوزه نظام ثبت اختراع يک تجربه بی‌نظير "هم‌آفرينی" را رقم زد. چند روز پيش در جمع برخی از فرهيختگان حوزه مديريت نوآوری، دوستان از روند انتشار مطالب هم‌آفرينی می‌پرسيدند و اين‌که چگونه می‌توان اين حجم از مطالب را در فاصله‌های زمانی کوتاه منتشر کرد. پاسخ من اين بود که هم‌آفرينی تیديل به يک انديشکده مجازی شده و جدای از توان و زمان محدود من، پتانسيل خلق محتوای علمی، مفيد و تاثيرگذار در اين انديشکده مجازی بسيار بيشتر است.

 

تقريباً روزی نيست که ايميل آموزنده‌ای از همراهان هم‌آفرينی دريافت نکنم. اخبار و نکات تخصصی بسياری را از اين راه دريافت می‌کنم و البته فرصت کردم برخی از آنها را در هم‌آفرينی گزارش و تحليل کنم. تلاش کردم افرادی با علاقمندی‌ها و تجارب تخصصی مشابه يا مکمل را به هم معرفی کنم. بارها و بارها نوشته‌هاي هم‌آفرينی نقد شد و به پشتوانه همين نقدها نوشته‌ها اصلاح شد يا در نوشته‌های بعدی به نکات مطرح شده دقت شد. خلاصه اين که هم‌آفرينی به محل گذار دلبستگان پيشرفت ملی و نوآوری تبديل شده و هر کس توشه‌ای با خود همراه می‌آورد و با ديگران به اشتراک می‌گذارد. همان‌گونه که اشاره شد همين توشه‌ها تا کنون تاثير عملی درخوری داشته است.

 

از سوی ديگر، بايد بگويم که امکاناتی که پيشرفت فناوری ارتباطات و اطلاعات در اختيار توسعه علم و فناوری قرار داده باور کردنی نيست. هيچگاه گمان نمی‌کردم که هم‌آفرينی در همان سال‌های نخست فعاليت خود در دورترين نقاط کشور خوانده شود. شايد زمانی که هم‌آفرينی طراحی می‌شد، بيشتر نگاه من به جمع سياست‌گذاران، فعالان، پژوهشگران و علاقمندان مديريت نوآوری و مالکيت فکری و عمدتاً ساکن تهران بود. البته در آن زمان با بسياری از اين بزرگواران در ارتباط و تماس بودم و دوست داشتم که اين ارتباط ژرفای بيشتری يافته و گسسترش يابد. اما امروز با کمال شگفتی می‌بينم که کاربران هم‌آفرينی در تمام استان‌های کشور با علاقه مطالب را دنبال و با ايميل‌های خود نوشته‌ها را نقد يا تاييد می‌کنند. برايم قابل تحسين است که جمع قابل‌توجهی از مديران صنعت به جمع همراهان هم‌آفرينی پيوسته‌اند، کسانی که پيش از راه‌اندازی هم‌آفرينی، افتخار آشنايي با آنها را نداشته‌ام. برایم بسيار مايه خشنودی است که جمع زيادی از ايرانيان مقيم خارج هم نوشته‌های هم‌آفرينی را دنبال می‌کنند و حتی نکات تصحيحی و تکميلی خود را برايم می‌فرستند. اين نشان از دلبستگی اين بزرگواران به پيشرفت و توسعه ملی و تاييد اين نکته است که اگر زيرساخت‌های لازم فراهم باشد اين هموطنان برای آبادانی ايران عزيز کوشش بسيار خواهند کرد.

 

جالب است بدانيد که همراهان هم‌آفرينی در دوسال گذشته هم از نظر تعداد و هم از نظر تنوع روز به روز در حال افزايش بوده است. امروز هم‌آفرينی همراهانی از بالاترين رده‌های سياست‌گذاری علم و فناوری کشور گرفته تا دانشجويان رشته‌های مديريت فناوری و مالکيت فکری، از مديران بتگاه‌های بزرگ اقتصادی تا بنيان‌گذاران شرکت‌های تازه تاسيس فناوری‌بنيان، از اصحاب رسانه تا کارشناسان مراکز رشد و پارک‌های فناوری، از اساتيد دانشگاه تا مديران صنوف را دارد. پيشينه تحصيلی، تجربی و حتی سنی اين همراهان بسيار متنوع و متفاوت است. بيشتر اين بزرگواران از جايگاه خود نکاتی را به بنده گوشزد می‌کنند که همين نکات در دو سال گذشته الهام بخش و ژرفا بخش به نوشته‌های هم‌آفرينی بوده و بسياری از کاستی‌های بنده را پوشش داده است. اگر هم‌آفرينی توانسته در حوزه نظام ثبت اختراع منشاً اثر مثبت و سازنده‌ای هم باشد به لطف همين همراهی بوده و دوباره جای تقدير دارد.

 

در دو سال گذشته تلاش شد تا نقدهای مطرح شده در هم‌آفرينی به صورت علمی، برگرفته از پژوهش و آمار باشند. بايد اذعان کنم که اين کار در عمل دشوار است اما شايد هم‌آفرينی در مجموع در اين زمينه نمره قبولی گرفته باشد. برای نمونه، اگر چه بيشتر انتقادات هم‌آفرينی متوجه نظام ثبت اختراع و عملکرد آن است اما جلساتم با مديران اداره کل مالکيت صنعتی و اداره ثبت اختراع و دوستی‌هايمان به جای خود باقيست و در جلسات مشترک در مورد حوزه‌های قابل بهبود گفتگو می‌کنيم. البته شنيدن سخنان آن بزرگواران و مشکلات آن بزرگواران نيز برايم بسيار آموزنده بوده است.

 

اگر دوسال پيش يک پيش‌گو به من می‌گفت که در آينده‌ای نزديک با کسانی کار مشترک علمی و پژوهشی خواهی کرد که آنها را حتی يک‌بار هم رو در رو نديده‌ای، بی‌شک باور نمی‌کردم. هنوز هم باورش برايم مشکل است! اما به لطف هم‌آفرينی، اکنون دوستان خوب زيادی دارم. امروز به همراهی جمع زيادی از ايرانيان انديشمند و خوش‌فکر با هم‌آفرينی افتخار می‌کنم. اين همراهی هر روز ميوه‌ها و برکات تازه‌ای دارد. اکنون چندين پژوهش مشترک از دل همين همراهی‌ها شکل گرفته و مقالات و کتاب‌هايي بر پايه يافته‌های آنها در حال نگارش است. هر کدام از اين پژوهش‌ها زوايای جديدی از نظام نوآوری و مالکيت فکری کشور را می‌کاوند و به اميد خدا نتايج و دستاوردهای خوبی در سطح ملی در پی خواهند داشت. برخی از اين همراهان را هرگز از نزديک نديده‌ام يا در همين روزهای اخير افتخار ديدار آنها را پيدا کرده‌ام، اما به دانش، تجربه و دوستی آنها افتخار می‌کنم و از هر فرصتی برای همکاری و هم‌آفرينی با آنها استقبال کرده و خواهم کرد.

 

از اين پس تلاش خواهم کرد تا با کمک و راهنمايي شما دوستان و همراهان برای بهبود هم‌آفرينی بکوشم. بی‌شک مجال بهبودهای شکلی و محتوايي زياد است و اميد دارم که با پرداختن به آنها، هم‌آفرينی بتواند نقش بهتر و کارآمدتری در ترويج گفتمان مديريت نوآوری و مالکيت فکری و کمک به پيشرفت و توسعه ايران بازی کند. آرزو دارم محبت خداوندی همچنان همراه هم‌آفرينی و همراهان آن باشد تا اين پنجره گشوده شده باز بماند.

ما را سریست با تو که گر خلق روزگار ---      دشمن شوند و سر برود هم بر آن سریم

گفتی ز خاک بیشترند اهل عشق من --- از خاک بیشتر نه که از خاک کمتریم

ما خود نمی‌رویم دوان در قفای کس --- آن می‌برد که ما به کمند وی اندریم

سعدی تو کیستی که در این حلقه کمند --- چندان فتاده‌اند که ما صید لاغریم
نظر کاربران

سلام دکتر
خدا قوت
یکسالیست خواننده ثابت متن های مفید شما در سایت هستم
و واقعا این مدت نهایت استفاده را از تحلیل ها و دانش جنابعالی داشتم
در سالروز دو ساله شدن فعالیت های سایت به شما خسته نباشید عرض میکنم و برایتان در ادامه این مسیر آرزوی موفقیت دارم
نوشته شده توسط مجتبی اصغری در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۲۷
0
0

سعدي به روزگاران ......مهري نشسته بر دل

مهر "هم آفريني تان " در روزگاران سخت و تاريك به "دلهاي تنشنه " نشست آفرين بر همت بلندتان
نوشته شده توسط محمود رستائيان در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۲۸
0
0

سلام اقای باقری
جشن تولدسایتت راتبریک می گویم.
انشاا...حالا که از کودکی در امده ومی خواهد راه برود،شما یک تنه
کار نکنید واز دیگران هم کمک بگیرید.کار یک نفره سخت خواهد بود.
چون حکایت هایی که نوشته ای کاریک نفره رانشان می دهد.
پرتوهای خورشید وقتی جمع بشوند کاری خواهند کرد.من اولش خیلی امیدوار به کارشما نبودم ولی حالاکه تصمیم داری ادامه دهی
هدفی برای خودت ترسیم کن وبه اطلاع خوانندگان هم برسان تا بتوانیم به شما کمک کنیم.خواندن ونوشتن اگر با کارهای دیگر همراه شود فایده می دهد.شما هم اگر علاقه مند هستی که برای کشور کاری کرده باشی هدفمندانه جلوبروی بهتر خواهدبود.می بخشی من کمی رک هستم.ممنون24/8/92
نوشته شده توسط mohammadi vand در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۲۴
0
0

استاد در یکی دو ماه گذشته خیلی از نوشته های شما ستفاده کرده ام...ممنون.

یه خواهش هم داشتم اینکه برای هر پست که میذارید لطفا تاریخ درجش تو سایت هم بذارید
نوشته شده توسط سبحان در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۸
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.