کارگزاری ثبت اختراع در چين
۱۳۹۲/۸/۱۲

پيش از اين در نوشته‌ای با عنوان "جای خالی کارگزاران ثبت اختراع و هزينه‌های بلند مدت آن" (لينک) به نقش مهم اين کارگزاران پرداخته شد. گفته شد که نقش کارگزاران ثبت اختراع در نظام ملی ثبت اختراع همچون نقش پزشکان متخصص در نظام بهداشت و درمان کشور است و همان‌گونه که نمی‌توان نظام ملی بهداشت و درمان را بدون حضور پزشکان متخصص تصور کرد، بدون کارگزاران ثبت اختراع هم نظام ثبت اختراع قدرتمندی شکل نخواهد گرفت. گفته شدکه متاسفانه و در کمال شگفتی، تاکنون در ايران اقدامی برای به رسميت شناختن اين حرفه و آموزش و به کارگيری کارگزاران ثبت اختراع انجام نشده است.

در همين راستا، يکی از همراهان خوب هم‌آفرينی بريده‌ای از شماره امروز روزنامه شانگهای ديلی (Shanghai Daily) را از چين فرستاده که به تقويت حرفه کارگزاری ثبت اختراع در سايه روند رو به رشد نوآوری در چين اشاره دارد. ضمن تشکر از ايشان (که خود از صاحب‌نظران مديريت فناوری کشور است) در اينجا به چند نکته مهم از اين نوشته اشاره می‌کنم:

 

-        کارگزاری ثبت اختراع در چين يک حرفه رسمی است که به لطف رشد توان نوآوری شرکت‌های چينی در سال‌های اخير، به حرفه‌ای پرهواخواه و پردرآمد تبديل شده است.

-        هر ساله يک امتحان ملی برای ورود به اين حرفه و اخذ مجوز رسمی کارگزاری ثبت اختراع در چين برگزار می‌شود. امسال در مقايسه با سال گذشته 10 درصد بر تعداد شرکت‌کنندگان در اين آزمون ملی افزوده شده و به 2700 نفر رسيده است.

-        آزمون کسب صلاحيت کارگزاری ثبت اختراع بسيار دشوار است و نرخ قبولی در آن کمتر از 15 درصد.

-        فقط در شش ماهه نخست سال 2013 حدود 61 هزار درخواست ثبت اختراع فقط در شانگهای به ثبت رسيده که نگارش و پيگيری اين همه اختراع بازار بسيار خوبی را برای کارگزاران ثبت اختراع فراهم آورده است. 

نظر کاربران

با سلام
طرح این موضوع و اجرای آن در ایران نباید کار مشکلی باشد. می توان شباهت آنرا با امتحان کانون وکلای ایران دانست. البته متولی این کار می تواند وزارت دادگستری و یا اداره مالکیت صنعتی ایران باشد.
نوشته شده توسط مالک سعیدی در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۶
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.