کنفرانس مديريت پژوهش و توسعه به سبک آلمانی
۱۳۹۲/۱۲/۲
کنفرانس مديريت پژوهش و توسعه از سوم تا ششم ژوئن (13 تا 16 خرداد 1393) در شهر اشتوتگارت آلمان و به ميزبانی فرانهوفر برگزار خواهد شود. اگر چه سال‌هاست که شاهد عملکرد آلمانی‌ها در برگزاری اثربخش اينگونه کنفرانس‌ها بوده‌ام، اما همچنان از اين همه دورانديشی، تيزبينی و دقت عمل، تحت تاثير قرار می‌گيرم. اجاره دهيد به برخی از ويژگی‌های اين کنفرانس نگاهی بياندازيم:
 
- همکاری و ارتباط صنعت و دانشگاه در جای‌جای اين کنفرانس نهادينه شده است. به عبارت ديگر، حضور صنعت تنها به حمايت مالی شرکت‌های صنعتی و چند سخنرانی کليدی مديران مربوطه خلاصه نمی‌شود. موضوعات هر نشست بنا به نياز صنعت و با حضور فعال يک همکار (partner) صنعتی برنامه‌ريزی شده و اجرا خواهد شد. بازديد‌های جمعی از مراکز پژوهشی شرکت‌های همکار برنامه‌ريزی شده که زمينه را برای تعامل گسترده صاحب‌نظران دانشگاهی با مديران صنعت فراهم می‌آورد. (البته حضور پررنگ شرکت آرچليک ترکيه در کنار بزرگترين شرکت‌های آلمانی در اين کنفرانس هم می‌تواند برای ما نکته‌ای قابل تامل باشد!)
 
- با وجود اينکه هنوز بيش از سه ماه به تاريخ برگزاری اين کنفرانس باقی مانده است، برنامه نهايي کنفرانس اعلام شده، سخنران‌های کليدی و زمان سخنرانی‌ها و جلسات مشخص شده، مقالات داوری شده و نتايج داوری اعلام شده و حاميان صنعتی هر نشست تعيين شده‌اند. البته تجربه نشان داده که آلمان‌ها در عمل هم دقيقاً بر پايه همان برنامه‌ريزی قبلی عمل می‌کنند و شرکت کنندگان با تغييرات ناگهانی و بی‌نظمی در زمان‌بندی جلسات روبه‌رو نخواهند شد.
 
- وبگاه کنفرانس آنچنان کامل و شفاف است که جای هيچ ابهامی برای علاقمندان، نويسندگان مقاله و ديگران باقی نمی‌گذارد. موضوعات آنقدر خوب و جذاب برای مخاطبان مختلف وبگاه دسته‌بندی و ارائه شده‌اند، که بازديدکننده وبگاه به شرکت در کنفرانس به شدت علاقمند می‌شود. حتی اطلاعات هتل‌های نزديک، آدرس و محدوده قيمتی آنها به شکل کاملی در اين وب‌سايت منعکس شده است.
 
- اين کنفرانس با حضور جمع زيادی از مديران سرشناس صنعت و اساتيد برجسته دانشگاه در سطح بين‌المللی انجام می‌شود. هماهنگی کامل و دقيق برای حضور و سخنرانی اين همه چهره‌های سرشناس، کاری بسيار سخت است که لاجرم بايد با فاصله زمانی زياد از تاريخ کنفرانس انجام شوند.
 
- هماهنگی با سه ژورنال معتبر حوزه مديريت نوآوری برای انتشار مقالات برگزيده به عمل آمده که اين امر بر انگيزه پژوهشگران دانشگاهی برای ارائه مقالات خوب به اين کنفرانس به شدت می‌افزايد.
 
- توجه به صنعت باعث نشده که محتوای علمی کنفرانس تحت تاثير منفی قرار بگيرد. لذا علاوه بر سازوکارهای انگيزه‌بخش بالا، جوايزی هم برای مقالات برتر پيش‌بينی شده که در مراسمی در روز دوم به برگزيدگان اهدا می‌شود. جالب اين جاست که اين جوايز توسط يکی از شرکت‌های معتبر آلمانی اهدا خواهد شد.
 
اين همه دورانديشی و دقت در برگزاری اين گونه کنفرانس‌ها بی‌دليل نيست. جامعه دانشگاهی و صنعتی آلمان به دستاوردهای ارزشمند اينگونه گردهمايي‌ها و هم‌انديشی‌ها به خوبی آگاهند و می‌دانند که هر چه برنامه‌ريزی دقيق‌تر و بهتر باشد، امکان مشارکت و تبادل نظر و يادگيری هم بيشتر می‌شود. خوشبختانه روند رو به بهبود کنفرانس ملی مديريت فناوری در ايران نيز در سال‌های اخير قابل توجه و امييدوارکننده بوده است. باز هم می‌توان از تجربه و نوع نگاه آلمان‌ها به اينگونه کنفرانس‌ها بسيار آموخت. اگر بناست کنفرانس مديريت فناوری در سطح بين‌المللی و با اثربخشی فراوان برگزار شود، گريزی از اينگونه يادگيری‌ها نيست.
(وبگاه کنفرانس پژوهش و توسعه اشتوتگارت در اين لينک قابل دسترس است) 
نظر کاربران

سلام ممنون از این اطلاع رسانی شما من که حتما شرکت میکنم بلکه بتونم تجربیات را به سازمان نو پای خودم منتقل کنم
نوشته شده توسط حمید طاهباز توکلی در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲
0
0

تشکر فراوان بابت اطلاع‌رسانی
نوشته شده توسط اسماعیل عابدی در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.