پراختراع‌ترين فناوری‌ها در سال 2013
۱۳۹۲/۱۲/۱۰

در سال 2013 ميلادی بيش از 270 هزار اختراع (دقيقاً 277852 اختراع) در اداره ثبت اختراع و علامت تجاری آمريکا ثبت نهايي شده‌اند. اگر به ياد داشته باشيم که اين اختراعات بناست تا 20 سال برای مالکان آنها در آمريکا حق انحصار بهره‌برداری به همراه بياورند و هزينه فراوانی ثبت ثبت آنها شده است، بررسی دقيق آنها اهميت فراوان می‌يابد. بی‌شک بسياری از دولت‌ها، شرکت‌ها و دانشگاهيان مايلند بدانند که اين اختراعات بيشتر در کدام حوزه‌ها و مربوط به کدام فناوری‌ها بوده‌اند. اين اطلاعات به آنها کمک می‌کند تا برنامه‌های راهبردی خود در حوزه فناوری را با دقت بيشتری تدوين کرده و برنامه‌های پيشين را مورد بازنگری قرار دهند.
 
از مجموع اين اختراعات، 55 درصد اين اختراعات در زمينه الکترونيک، 26 درصد در حوزه مکانيک و 19 درصد در حوزه محصولات و فرآيندهای شيميايي بوده است. اما 23 درصد از کل اختراعات سال 2013 تنها مربوط به 10 فناوری بوده‌اند که شناخت آنها برای سياست‌گذاران ملی و مديران بنگاه‌های اقتصادی بسيار مهم است. جالب است بدانيم که فناوری‌های مکانيکی جايگاهی در ميان اين 10 فناوری برتر ندارند. فهرست اين 10 فناوری و تعداد اختراعات ثبت شده در ارتباط با هر کدام در جدول زير آمده است.
 

رديف

فناوری

تعداد اختراعات مرتبط

1

Multiple communications

9240

2

Active solid-state devices (e.g., Transistors, Solid-state Diodes)

8509

3

Telecommunications

8215

4

Drug, Bio-affecting and body treating compositions

6325

5

Data processing: Financial, Business practice, Management, or Cost/Price determination

5890

6

Computer graphics processing and selective visual display systems

5839

7

Semiconductor device manufacturing: Process

5550

8

Electrical computers and digital processing systems: Multicomputer data transferring

5355

9

Image analysis

5137

10

Data processing: Database and file management or data structures

5091

نظر کاربران

بسیار مطلب جالبی بود. به نظر من ای کاش در کنار این دیتا و اطلاعات، مقایسه ای از کشور ایران داشتیم تا بهتر متوجه بشیم که ایران در چه وضعیتی قرار دارد. متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و دقیق در زمینه اختراعات و سیاستگذاری های درست جهت تشویق سرمایه گذاری ایران بیشتر حالت مصرفی دارد تا توان تولید و ایجاد.
با تشکر از مطلب با ارزش شما
نوشته شده توسط میثم کاشفی باقریان در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
5
0

با سلام
این نشان دهنده این این است که تکنولوژی آینده در چه مسیر گام بر میدارد و نیازهای بشر در جامعه تکنولوژیکامریکا را نشان میدهد. متاسفانه در کشور ما یک نظام جامع اطلاعاتی در مورد افراد موجود ندارد که نتیجه آن توزیع نامناسب و ناعادلانه سبد کالاست. قطعا اگر در کشور ما چنین بانک اطلاعاتی به روزی وجود داشته باشد و سیاستهای دولت به سمت حمایت باشد قطعا سرعت رشد و پیشرفت کشورمان چندین برابر خواهد شد. اما متاسفانه دوستانی دارم که با اختراعات بسیار کارآمدی در این کشور مورد حمایت قرار نگرفتند ولی با ارسال یک ایمیل با سازمانهای پیشرفه دنیا مورد حمایت قرار گرفته و از این سرزمین رفتند. من پیش بینی میکنم که در چند سال آینده ما با کمبود نخبگان روبرو خواهیم شد و وضعیت صنعت و تکلوژی مان رو به نزول خواهد رفت امید است مسئولان بتوانند از این مهم حمایت کنند و سرمایه گذاران نیز در این راه گام بردارند
نوشته شده توسط محمد امین نایبی در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
0
0

بسیار ممنون . اگر تحلیل خود را نیز بدهید زحمتتان تکمیل می شود . حقیقت این است که بدلیل سرعت تغییر این فناور ها و تنوع بیشتر پایگاه دانشی این حوزه ها ، نوآوری های بیشتری در این حوزه ها اتفاق می افتد و این امری طبیعی است .
نوشته شده توسط منتظری در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.