بايد توان پژوهشی را با نياز بازار پيوند زد
۱۳۹۲/۱۲/۲۶
امروزه مزيت رقابتی شرکت‌ها بيش از هر زمان ديگری در گرو توان آنها در خلق و تجاری‌سازی محصولات و خدمات جديد است. اما شرکت‌ها برای افزايش توان خود در اين زمينه با گزينه‌های گوناگونی روبه‌رو هستند. آنها می‌توانند ابتدا در پژوهش و توسعه سرمايه‌گذاری کنند تا از دل آن ايده‌ها و فناوری‌های جديد خلق شود. سپس تلاش کنند تا آن فناوری‌های برتر را در دل محصولات و خدمات جديد به دست مشتريان برسانند. آنها می‌توانند راهی متفاوت را برگزينند و بر بازار متمرکز شوند و تلاش کنند نیازهای ارضا نشده مشتريان را زودتر از رقبا شناسايي کنند. سپس با تغيير به‌هنگام محصولات و خدمات موجود به آن نيازها پاسخ دهند. در اين گزينه دوم، تاکيد اصلی بر توان طراحی و مهندسی است و کمتر به پژوهش‌های عميق نياز است.

در ايران بسياری از سازمان‌ها (به ويژه در بخش دولتی) گزينه نخست را پيش‌فرض گرفته‌اند و با سرمايه‌گذاری در انواع پروژه‌های پژوهشی، انتظار دارند (تا به اتکای نتايج اين پژوهش‌ها) به تدريج شاهد افزايش توان نوآوری و خلق محصولات و خدمات جديد باشند. اما با وجود سرمايه‌گذاری‌های پژوهشی فزاينده در اين راستا، کمتر شاهد تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و عرضه محصولات و خدمات جديد و مشتری‌پسند ايرانی بوده‌ايم. از سوی ديگر، گروهی ديگر (به ويژه در بخش خصوصی) به شدت گزينه دوم را تجويز می‌کنند. اين گروه، پژوهش را امری زينتی و لوکس می‌دانند و معتقدند که انجام پژوهش‌های عميق در بازار ايران اقتصادی نيست و بهتر آن است که شناسايي نيازهای خاص مشتريان و پاسخگويي به موقع به آنها (به اتکای محصولات وارداتی يا کپی‌شده با حداقل تغييرات) در دستور کار قرار گيرد. اما شرکت‌هايي که به دنبال افزايش توان نوآوری خود در بازارهای داخلی و سپس بين‌المللی هستند بايد کار را از کجا شروع کنند؟

شرکت پويندگاه راه سعادت در سال 1377 با هدف توليد انواع مانيتورهاي علائم حياتي بيمار شروع به کار کرد. اين شرکت با سرمايه‌گذاری در پژوهش و توسعه توانست محصولات مختلفی را در اين حوزه توسعه داده و به بازار عرضه کند. در طراحی بيشتر اين محصولات، از محصولات شرکت‌های پيشتاز جهانی الگو گرفته می‌شد، اما تغييرات و بهبودهايي در طراحی اوليه داده می‌شد. اين شرکت حدود 30 درصد از فروش خود را به پژوهش اختصاص می‌داد و به تدريج بر توان پژوهشی و طراحی خود افزود.

اما به تدريج حضور کارشناسان اين شرکت در بيمارستان‌ها و تماس آنها با مشتريان و کاربران اين دستگاه‌ها افزايش يافت. اين کارشناسان برای نصب دستگاه‌ها به بيمارستان‌ها و مراکز درمانی رفت و آمد داشتند و با کاربران آنها به گفتگو می‌نشستند. واحد خدمات پس از فروش شرکت نيز با استقرار کارشناسان خود در 23 استان از 30 استان کشور پوشش جامع سرويس‌دهي را فراهم آورده و بازخورد مشتريان را کسب و به شرکت منعکس می‌کرد.

شرکت پويندگان راه سعادت دريافت که جابه‌جايي مانيتورهاي موجود در بازار به علت حجم و وزن زياد آنها برای کادر درماني دشوار است. شناخت نزديک نيازهای کادر درمانی و بيماران از يکسو و توان بالای فنی و پژوهشی از سوی ديگر، باعث شد که خلق محصولی کاملاً جديد در دستور کار اين شرکت قرار گيرد. حاصل اين تلاش ساخت مانيتوری کوچک و قابل حمل در سال 1387 بود که به عنوان اختراع در ايران و آمريکا ثبت شد. اين محصول با وزن و اندازه مناسب نه تنها انعطاف‌پذيري در پايش علائم حياتي بيماران را افزايش می‌دهد، قيمتی کمتر از محصولات پيشين دارد. اين محصول در سال 1390 بعنوان محصول نمونه سال ايران توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزيده شد. اکنون اين محصول اختراعی که نمونه مشابه ندارد، علاوه بر بازار ايران، به کشورهای متعددی صادر می‌شود و خط توليد آن در چند کشور (از جمله کانادا، آلمان، ايتاليا، ترکيه و مالزی) راه‌اندازی شده است. اين شرکت چند سال‌ است که به عنوان صادر کننده برتر در صنعت توليد تجهيزات پزشکی برگزيده می‌شود. اکنون شرکت پويندگاه راه سعادت با همکاری يکی از بزرگ‌ترين شرکت‌های بين‌المللی فعال در اين حوزه، در حال توسعه نسل بعدی اين محصول اختراعی هستند.

اين تجربه به خوبی نشان می‌دهد که توانايي پژوهش و توسعه اگر در پيوند با شناخت دقيق نيازهای موجود و آتی مشتريان و مصرف‌کنندگان قرار گيرد، شانس موفقيت نوآوری دوچندان می‌شود. البته برقراری اين پيوند و مديريت آن کاری ظريف و پيچيده است اما اگر به درستی انجام شود، حتی می‌توان به نوآوری ابعاد جهانی بخشيد. شرکت‌های ايرانی نيز از همين دريچه می‌توانند امکان خلق و عرضه محصولات و خدمات جديد و برتر را در سطح بين‌المللی پيدا کنند.
نظر کاربران

ضمن تبریک به آن شرکت از متن روانی که تهیه کردید تشکر میکنم. مرا به یاد موردکاوی های کتاب تید انداخت
نوشته شده توسط امیرحسین در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۶
0
0

ممنون بخاطر زحمت تهیه متن . از منظر هر مدل و رویکردی که به نوآوری بنگریم ، حقیقت آن است که باید نوآوری در نهایت راه خود را به بازار و مشتری نهایی باز کند . ممکن است شرکت مذکور بصورت کاملا اتفاقی و شانسی به این موفقیت رسیده باشد . اما نکته آموزنده آنست که تفکر درباره مدل کسب و کار ، راه موفقیت نوآوری هاست که باید همواره مد نظر قرار گیرد .
نوشته شده توسط منتظری در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱
0
0

سلام
مثل همیشه زیبا بود.
نوآوری یعنی از تحقق ایده تا حضور در بازار و باز هم نوآوری و این یعنی توسعه و پیشرفت
بهتر است همه شرکت ها و موسسات چه خدماتی،تولیدی و تحقیقاتی از این مطالعات درس گرفته و رشد و توسعه کشور را تسرع و تسهیل نمایند.
به امید حضوری موفق و پایدار در بازار های جهانی. انشاءالله.
نوشته شده توسط محسن یادبروقی در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۵
0
0

خیلی خوشحالم از اینکه در کشور ما هم افرادی وجود دارند، که جهانی فکر میکنند.امیدوارم این نوع طرز تفکر در تمام ارکان جامعه ایرانی نفوذ پیدا کنه تا شاهد پیشرفت کشورمان باشیم.
نوشته شده توسط داود رحیمی در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱۴
0
0

كل مطلب همينه
عالي بود. خدا قوت
نوشته شده توسط مهدي كنعاني در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱۶
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.