ما به مديرانی در سطح جهانی نياز داريم
۱۳۹۳/۱/۲۹
اين نوشته در تاريخ 17 اسفند 1392 در روزنامه دنيای اقتصاد منتشر شد (لينک) که در ادامه عيناً تقديم می‌شود:
--------------
دکتر محمود سريع القلم، استاد برجسته روابط بين‌الملل روز شنبه سوم اسفندماه در همايش «هم انديشي نظام قراردادهاي صنعت نفت» به مشكلات توسعه در ايران پرداخت و گفت: از نظر من علت‌العلل مسائل ما آن است كه ايران در سطح مديريتي، يك كشور بين المللي نيست. تا زماني كه ما بين‌المللي نشويم، بسياري از مسائل ما حل نخواهد شد. برای ايجاد ظرفيت رقابت، كارآمدي، تخصص، سيستم‌سازي و عقلانيت در زمان كوتاه، بايد هرچه سريع‌تر در مدارهاي بين‌المللي قرار بگيريم.

اين گفته مهم دکتر سريع‌القلم مرا ياد جلسه‌ای انداخت که هر چه زمان می‌گذرد بيشتر به اهميت نکات مطرح شده در آن پی‌می‌برم. سال‌ها پيش در شهر مونيخ برای شرکت جلسه‌ی کاری به اداره ثبت اختراعات آلمان رفته بودم. ميزبان من و همراهانم، رييس امور بين‌الملل آن اداره بود. مکان جلسه هم اطاقی بزرگ بود که از آن برای جلسات مهم بين‌المللی در آن اداره استفاده می‌شد. رييس امور بين‌الملل اداره ثبت اختراعات آلمان بعد از معرفی پيشينه و عملکرد اداره ثبت اختراع آلمان به تشريح انواع همکاری‌های بين‌المللی آن اداره با کشورهای مختلف پرداخت. او گفت که نظام ثبت اختراع آلمان، پيشرفته‌ترين و بهترين نمونه در اروپا است و نقش آن در توسعه صنعت آن کشور غير قابل انکار است. به همين دليل کشورهای زيادی مايلند تا از تجربيات آن اداره در بهبود نظام ثبت اختراع خود کمک بگيرند.

وی برای نمونه از همکاری‌های رو به رشد با ادارات ثبت اختراع ترکيه و برزيل گفت. سپس او مکثی کرد و از ما خواست تا نگاهی به اطراف خود بياندازيم. قفسه‌های دورتادور اطاق پر از هدايای هيات‌های خارجی بود که بخش زيادی از آنها را هدايای سنتی چينی تشکيل می‌داد. وی توضيح داد که اداره آنها روابط بسيار گسترده‌ای با اداره ثبت اختراع و سازمان‌های مختلف چين دارد و پروژه‌های مشترک متنوعی برای ارتقای نظام ثبت اختراعات چين در جريان است. او گفت هفته‌ای نيست که يک گروه چينی برای آموزش يا شرکت در جلسات هماهنگی و ... به اينجا نيايند. وی سپس با لبخند گفت که چينی‌ها برای کاری که با يک يا دو نفر قابل انجام است، در گروه‌های بيست يا سی نفره می‌آيند و ما هم مجبوريم برای آنها دعوتنامه بفرستيم. البته اين گروه‌ها بيشتر وقت‌شان را در بيرون از اداره ثبت اختراع به گردش و عکس گرفتن می‌گذرانند!!

در آن زمان از شنيدن اين جملات بسيار شگفت‌زده شديم و پرسش‌های زيادی در ذهن ما شکل گرفت. چگونه دولت چين اجازه می‌دهد اين همه هزينه اضافی و غيرضروری برای اين همکاری‌ها پرداخت شود؟ مگر آنها ابزارهای نظارتی خوبی ندارند؟ ...

رييس آلمانی که آثار تعجب را در چهره ما ديد، توضيح داد که دولت چين به دنبال افزايش حجم صادرات شرکت‌های چينی است. صادرات هم نيازمند محصولاتی است که به خوبی پاسخگوی نياز بازار هدف باشند. اما مديران شرکت‌ها و سازمان‌های چينی چگونه می‌توانند به نيازها و الزامات بازار اروپا پی‌ببرند؟ کسانی که عمری را در يک محيط بسته و توسعه‌نيافته گذرانده‌اند، چگونه می‌توانند کالاهايي مطابق با سليقه مصرف‌کننده آلمانی بسازند؟ وی افزود: دولت چين ميداند که برای اين‌کار به کسانی نياز دارد که شرايط و الزامات رقابت در بازارهای جهانی را به خوبی بشناسند. چين به مديرانی در سطح جهانی نياز دارد. اين مديران نه تنها بايد با ثبت اختراع و مديريت مالکيت فکری آشنا شوند، بلکه بايد درک درستی از مشتريان، شرکت‌ها و بازارهای خارجی داشته باشند. به همين علت دولت چين دانسته از اين سفرهای گروهی حمايت می‌کند.

شکی نيست که ايران در مسير تحقق اهداف چشم‌انداز ملی به پرورش نسلی از مديران در سطح جهانی نياز دارد. اگر چه دکتر سريع‌القلم اين نياز را به حوزه خاصی محدود نکرده است، در حوزه نوآوری و توسعه فناوری کمبود چنين مديرانی بيشتر احساس می‌شود. اگر در حوزه‌هايي چون علوم سياسی و روابط بين‌الملل (با وجود سابقه دست‌کم ده‌ها سال فعاليت‌های آموزشی و تجربی) چنين نيازی وجود دارد، در حوزه نوينی چون نوآوری و توسعه فناوری اين نياز دوچندان است. مديران ايرانی بايد رقابت در بازارهای جهانی به پشتوانه نوآوری و فناوری پيشرفته را بياموزند. رسيدن به "جايگاه نخست فناوری در منطقه" بدون وجود چنين مديران توانمندی شدنی نيست. بايد از هم‌اکنون به فکر آموزش اين مديران (هم در بخش خصوصی و هم دولتی) بود. بايد به مديران جوان اين حوزه، امکان کسب تجربه بين‌المللی داد. ما در زمينه مديريت نوآوری و توسعه فناوری به مديرانی در سطح جهانی نياز داريم و بايد برای تربيت نسلی از اين مديران، راهبرد مشخصی داشته باشيم.
نظر کاربران

دوست دانشمندم دکتر باقری عزیز
بسیار عالی مرقوم فرمودید

چند روزی پيش از زبان يکی از فرهيختگان اين مرز و بوم و به نقل از پروفسور فضل الله رضا، شنیدم:
که اول جهان را ببین بعد تصمیم بگیر.

بدون شک برای رسیدن به سطحی جهانی، نیازمند مدیرانی آشنا با
ادبیات روز مدیریتی جهان هستیم و اين مهم راهی جز با تعامل با جامعه جهانی ندارد.
به امید دیدار دوباره شما
سید محمد اعظمی نژاد
http://hrjournalist.blogfa.com

نوشته شده توسط سید محمد اعظمی نژاد در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۲۹
0
0

برادر عزیز آقای مهندس باقری
با سلام، ممنون از مطلب خوبتون، واقعا این نیاز در همه حوزه ها وجود دارد. افرادی که در معرض فعالیت های بین المللی به ویژه در کشورهای دیگر قرار می گیرند بعد از مدتی ظرفیت ها و توانمندی هایشان شکوفا می شود البته باید از حداقل انگیزه و زمینه لازم برخوردار باشند به عنوان مثال بنده چند سال درگیر مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی نانو بودم نوع مذاکرات و دعواهای کشورها بر سر منافعشان بسیار آموزنده بود و بنده درس های خوبی در مورد نحوه یارگیری کشورها در بحث های چالشی یادگرفتم
نوشته شده توسط رضا اسدی فرد در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۳۰
0
0

سلام ،
جناب دکتر باقری،گفتمان خوبی را آغاز نمودید.از عمده مشکلات کشور چه در سطح ملی و جه در سطح بین المللی کمبود متخصصان حوزه مدیریت است.بایستی مدیران جوان،نوآور،خوش فکر و خلاق تربیت کرد.در ضمن ما باید جامعه را به سمتی حرکت دهیم که متخصصان مدیریت ، حوزه های تخصصی را اداره کنند نه اینکه مهندسان کار مدیران را انجام دهند.ما نشان داده ایم که هر جا بر حسب تخصص عمل کرده ایم موفق بوده ایم. یکی از روش های تربیت مدیر حضور فعال جوانان این عرصه در شرکت های بزرگ ملی و بین المللی جهت آموزش و بهره گیری از تجربیات آنها می باشد.
متشکرم.
نوشته شده توسط محسن یادبروقی در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۳۱
0
0

با عرض سلام جناب آقاي دكتر باقري عزيز،
خيلي خوشبختم از اينكه مشكلاتي از اين قبيل را مطرح و بيان مي كنيد و با دلسوزي به دنبال ارائه طريق و همفكري و پيدا كردن راه حلي براي آن هستيد بله بايد عرض كنم كه بها ندادن به جوانان متخصص و عدم استفاده از آنها در كنار بزرگترها و متخصصين با تجربه در عرصه هاي بين المللي ضربه بسياري را به كشور ما خواهد زد كه متاسفانه اين موضوع در دولت جديد نيز به فراموشي سپرده شده و از مديران جوان با علاقه و متخصص جهت بهره گيري از توانايي آنها استفاده نشده است.لذا ميبايستي با ارزش دادن به جوانان و اعتماد كردن به آنها سرچشمه هاي خلاقيت و نوآوري را در آنها زنده نگه داشت و از آنها در عرصه هاي جهاني استفاده نمود.تا در آينده مديراني جهاني داشته باشيم .به اميد سرافرازي تمامي جوانان اين مرز و بوم و كشور دوست داشتنيمان ايران
نوشته شده توسط حسين براتي تيموري در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۲
0
0

سید کامران عزیز
مثل همیشه عالی بود و استفاده کردیم.
بنده هم یک نکته اضافه می کنم که بزرگی و کوچکی دنیا و هر آن چه که در آن است به اندازه ی دریچه ی دید ماست. چون کشور چنین دینا را بزرگتر از خودش و چند کشور دور و بر خود می بیند طبیعتا به دنبال راهکار هم خواهد بود. اما ما ....
نوشته شده توسط عبادی در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۷
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.