مهم‌ترين ژورنال‌های بين‌المللی مديريت نوآوری و فناوری کدامند؟
۱۳۹۳/۳/۱

پيش از اين در نوشته‌ای (لينک) به اهميت شناخت دقيق ژورنال‌های علمی بين‌المللی مديريت نوآوری و فناوری پرداختم. گفته شد که تفاوت اين ژورنال‌ها تنها در ضريب تاثير آنها نيست و هرکدام مخاطبان و موضوعات ويژه‌ای را در کانون توجه خود دارند. به همين علت اين ژورنال‌ها معمولاً به دنبال نوع خاصی از مقالات هستند و دست‌کم به آن مقالات وزن بالاتری می‌دهند. بنابراين انتخاب صحيح ژورنال هدف برای ارسال مقاله می‌تواند نقش مهمی در پذيرش يا عدم‌پذيرش مقالات داشته باشد.

نکته بالا جدای از نقش ضريب تاثير ژورنال است. زيرا عموماً هر چه ضريب تاثير ژورنالی بالاتر باشد، انتشار مقاله در آن، امتياز بيشتری برای اهالی دنيای آکادميک به شمار می‌رود و به پيشرفت شغلی آنها کمک بيشتری می‌کند. به همين دليل مقالات بسيار بيشتری برای ژورنال‌هايي با ضريب تاثير بالاتر فرستاده می‌شود و فرآيند داوری آنها بسيار سخت‌گيرانه‌تر است. بنابراين به صورت آماری شانس پذيرش در ژورنال‌هايي با ضريب تاثير بالاتر، بسيار کمتر است. اما (همانگونه که پيش از اين اشاره شد) شناخت دقيق ژورنال‌ها و حوزه تمرکز آنها می‌تواند اين شانس را افزايش دهد.

برای شناخت بهتر اين ژورنال‌ها چه بايد کرد؟ در پاسخ بايد گفت که ژورنال‌ها هر کدام وبگاهی دارند و اطلاعات مورد نظر در آن ارائه شده است. اين اطلاعات معمولاً در دو قسمت "اهداف و گستره" (Aims & scope) و "راهنما برای نويسندگان" (Guide for authors) به تفصيل آمده است. اما تعداد ژورنال‌های مرتبط با مديريت نوآوری و فناوری بسيار زياد است. اين امر تااندازه‌ای به دليل ماهيت ميان‌رشته‌ای اين حوزه است که امکان انتشار مقالات را در ژورنال‌های حوزه‌های علمی مختلف فراهم می‌آورد. بنابراين شناختن مهم‌ترين ژورنال‌های اين حوزه از اهميت زيادی برخوردار است.

در سال 2012 مقاله‌‌ای در ژورنال تکنوويشن (Technovation) منتشر شد که در آن ژورنال‌های حوزه مديريت نوآوری و فناوری به صورت علمی و از ديدگاه‌های مختلف معرفی و با هم مقايسه شده‌اند. خواندن اين مقاله به ويژه به دانشجويان دکترای اين حوزه توصيه می‌شود (دانلود متن کامل مقاله). در اين مقاله، از اطلاعات مرجع‌دهی در فاصله سال‌های 2006 تا 2010 برای اين رتبه‌بندی استفاده و 50 ژورنال برتر مديريت نوآوری و فناوری معرفی شده است. اين مقاله رتبه اين ژورنا‌ل‌ها در فاصله سال‌های 2006 تا 2010 را با رتبه آنها در فاصله سال‌های 1997 تا 2001 مقايسه می‌کند تا روند ارتقا و تنزل اين ژورنال‌ها در گذر زمان نمايان گردد. در جدول زير 20 ژورنال برتر اين فهرست آمده است:
 
 

2001-2006

2006-2010

Top 20 journal ranking

2

1

Research Policy

5

2

Strategic Management Journal

1

3

Journal of Product Innovation Management

6

4

Management Science

11

5

Academy of Management Journal

4

6

Harvard Business Review

10

7

Academy of Management Review

3

8

Research-Technology Management

15

9

Organization Science

19

10

Technovation

8

11

R&D Management

29

12

Industrial and Corporate Change

12

13

Journal of Marketing

21

14

American Economic Review

9

15

IEEE Transactions on Engineering Management

43

16

Journal of Business Venturing

51

17

Journal of Technology Transfer

16

18

Technological Forecasting and Social Change

14

19

MIT Sloan Management Review

27

20

Journal of Engineering and Technology Management

نظر کاربران

با سلام و احترام
ضمن تشکر از زحمات با ارزش جنابعالی ,کاش شرایطی فراهم می شد تا آموزش مهارت مستندسازی پروژه های تحقیقاتی و استخراج مقالات علمی بعنوان یکی از دروس تخصصی دوره دکتری منظور شود.
نوشته شده توسط میترا شربیانی در تاریخ ۱۳۹۳/۳/۲
0
0

یکی از ضعف های نظام آموزشی ما، که نه تنها به دوره دکتری، بلکه به دوره پیش از آن بازمی گردد، ناآشنایی مدرسان به شیوه های نگارش مقاله های کاربردی هدف مجلات این چنینی و در نتیجه تمرکز بر مبانی نظری در واحدهای درسی است. نگارش مقالاتی که کاربردی نبوده و بدون به کارگیری روش خاص تنها به گردآوری مبانی نظری و دسته بندی آن ها معطوف می باشد، ماحصل چنین سیستم آموزشی است. بدیهی است که این نوع مقالات مورد پذیرش چنین نشریاتی نیز نخواهند بود. این امر ناشی از نداشتن عمل باوری و ناآگاهی نسبت به فواید و اهمیت کاربردی ساختن علم و دانش است که ریشه های آن را می توان در وابستگی بیش ازحد نظام اقتصادی سرزمین به مواهب طبیعی(نفت) جست و جو کرد. این موضوع نیاز به نواوری و کاربردی ساختن سایر علوم و دانش های موجود را بی معنا ساخته و در نتیجه بر اثر آن نظام آموزشی راکد خواهد شد. خروج از این چرخه ی معیوب شاید به مدد بحران ها و تحریم های اقتصادی اخیر و ضرورت اندیشیدن به راهکارهای دیگر و نوآوری میسر شود.
نوشته شده توسط ندایی طوسی در تاریخ ۱۳۹۳/۴/۸
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.