انتشار کتابی ارزشمند در باب مديريت ثبت اختراع
۱۳۹۳/۷/۱۸
انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت به تازگی کتابی با عنوان "مفاهيم ثبت اختراع برای مديران" منتشر کرده است (لينک خريد). اين کتاب برگردانی است از اثری انگليسی نوشته کرک تسکا که در سال 2007 در آمريکا منتشر شده است. اين کتاب را از چند جهت بسيار ارزشمند می‌دانم و خواندن آن را به مديران و علاقمندان توصيه می‌کنم:
 
1. اين کتاب به کلی بر ابعاد تجاری ثبت اختراع و آثار مديريت هوشمندانه آن بر کسب‌وکار شرکت‌ها متمرکز شده است. تقريباً تمامی کتاب‌هايي که پيش از اين در باب ثبت اختراع در ايران نگاشته شده تنها به ابعاد حقوقی ثبت اختراع پرداخته‌اند. بنابراين منبع مناسبی در باب اقتصاد و مديريت ثبت اختراع به زبان فارسی در دسترس نبود. در نبود منابع فارسی مناسب، شناخت جامعه مديران و بنگاه‌های تجاری کشور از ابعاد تجاری ثبت اختراع در حد نامناسبی باقی مانده است که اين امر پيامدهای نامناسبی به ويژه برای بنگاه‌های دانش‌بنيان کشور در پی داشته و دارد. خوشبختانه در اين کتاب جديد، نقش ثبت اختراع و مديريت آن در رقابت تجاری ميان بنگاه‌های اقتصادی به خوبی مورد توجه قرار گرفته و خواندن آن از اين ديدگاه بسيار آموزنده است.
 
2. در اين کتاب نمونه‌های فراوانی از اختراعات واقعی، راهبردهای مديريتی و دعاوی مرتبط با ثبت اختراع آمده که همين امر خواندن آن را جذاب‌تر و آموزنده‌تر کرده است. اگر چه بيشتر اين موارد از محيط کسب‌وکار آمريکا نقل شده‌اند، اما اصول مربوطه کم‌وبيش در تمام کشورها صادق است و آموزه‌های آن تا اندازه زيادی در محيط ايران نيز قابليت اجرا را دارند. به هر روی، نباید فراموش کرد که اقتصاد آمريکا در بهره‌گيری از دارايي‌های فکری (شامل ثبت اختراع) برای ثروت‌آفرينی پيشرو است و ديگر کشورها (از جمله کشورهای اروپايي، ژاپن، کره‌جنوبی و چين) هم از آن در حوزه مديريت دارايي‌های فکری الگو می‌گيرند و می‌آموزند.
 
3. اين کتاب توسط دوستان خوبم در واحد مالکيت فکری پژوهشگاه صنعت نفت ترجمه شده است. اين واحد نخستين (و شايد تنها) واحد حرفه‌ای مديريت مالکيت فکری در صنعت ايران است. همکاران خوب اين واحد (خانم‌های مهندس رشتچی، پاشايي، کبريايي و توکل مقدم و آقای دکتر رضاپور)، بيش از ده سال است که به صورت تمام‌وقت به امر مديريت مديريت مالکيت فکری در سطح استانداردهای جهانی مشغولند و بر ابعاد مختلف اين حوزه تسلط کامل و دقيق دارند. لازم به ذکر است که پژوهشگاه صنعت نفت با کمک اين دوستان دارای بيشترين اختراعات ثبت شده ايرانی در خارج از کشور است و تاکنون اختراعات زيادی را در بيش از 20 کشور دنيا ثبت کرده است. به همين دليل، اين دوستان بر پيچيدگی‌ها و ظرائف ثبت اختراع و ابعاد تجاری آن تسلط کامل دارند و همين تسلط به برگردان دقيق و روان مطالب کتاب به زبان فارسی کمک فراوان کرده است. بد نيست بگويم که من به تک تک اين دوستان که سال‌ها پيش به شخصه و با وسواس فراوان آنها را برای اين کار برگزيدم افتخار می‌کنم. علاقمندی و پشتکار آنها در تسلط بر اين حوزه ناشناخته و تعهد به بهبود پيوسته در اين امر، بسيار ستودنی است. باور دارم که ما در ايران به متخصصان فراوانی در حوزه مديريت مالکيت فکری نياز داريم ولی متاسفانه تاکنون خبرگان زيادی در اين حوزه آموزش نداده‌ايم. لذا اين اقدام ارزشمند دوستان خوبم در پژوهشگاه صنعت نفت (که در شمار اندک خبرگان موجود کشور در اين حوزه بشمار می‌روند) در جهت انتقال و ترويج آموخته‌هاي‌شان در سطح کشور بسيار قابل تقدير است. 
نظر کاربران

سلام و تبریک جای این کتاب و کتابهایی مشابه آن بسیار خالی است. امیدوارم کتابهایی در مستندسازی تجربیات، موفقیتها و چالشهای ثبت پتنت توسط پژوهشگاه صنعت نفت نیز منتشر شود که برای دیگر سازمانها به شدت قابل استفاده و الگوبرداری است.
نوشته شده توسط مهدی کنعانی در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۱۸
0
0

با سلام
تبريك به مناسبت انتشار اين كتاب حتما در زمان مناسب مطالعه خواهد شد
نوشته شده توسط محمود رستائيان در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۱۹
0
0

نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

هم آفرينی با کمک، هم فکری و هم راهی شما به سرچشمه ای از آموزه های مهم و کاربردی مديريت فناوری و مالکيت فکری تبديل خواهد شد.