سالی بیافرینیم که مپرس

//سالی بیافرینیم که مپرس

 

 

 

 

به بهار طبیعت و جشن نوروز باستانی رسیدیم. بناست که باران بهاری با همه لطافتش بیش از سال‌های اخیر ببارد. با این وجود، چشم‌انداز اقتصادی امیدوارکننده‌ای برای سال ۱۳۹۸ ترسیم نشده و برخی از مدیران و کارآفرینان صنعت کشور نگرانند که در مواجهه با انواع محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه بیرونی (و خودتحریمی‌های داخلی!) و کاهش قدرت خرید مردم، چگونه کسب‌وکار خود را حفظ کنند؟ چه کنند که در سال نو ناگزیر با همکاران بیشتری خداحافظی نکنند؟ چگونه …

این گونه پرسش‌ها و دل‌مشغولی‌ها در دنیای کسب‌وکار، نشان از راهبردی محافظه کارانه در مواجهه با ریسک و عدم‌قطعیت فراوان دارد. این گونه پرسش‌ها، از جنس عقب‌نشینی (هر چند تاکتیکی) هستند. هرچند که زیر ضربات کوبنده‌ی امواج پیاپی بدبینی‌ها و پیش‌بینی‌های نگران‌کننده، اتخاذ چنین راهبردی را به سادگی می‌توان توجیه کرد.
محدودیت‌ها اگر چه هراس‌انگیزند، اما برای بسیاری از شرکت‌ها و کشورها مبدا تحول و زایش بوده‌اند. مدیران نوآور، از هر فرصتی برای نوآفرینی بهره می‌گیرند و هر کمبودی را در چشم فرصتی برای رشد می‌بینند. خوشبختانه تعداد مدیران نوآور در صنعت و تجارت کشور کم نیست. در سالی که گذشت، فرصت همنشینی و همکاری با اینگونه مدیران، شور و اشتیاق نوآوری و نوآفرینی را در من دوچندان کرد. مدیرانی که تحریم کالای وارداتی را فرصتی برای بهبود کیفیت و افزایش سهم بازار دیدند. شرکت‌هایی که در کاهش قدرت خرید مشتری، فرصت‌هایی ناب برای کاهش هزینه‌ها دیدند. همان‌ها که با خدمات کم‌هزینه‌تر و متمایز خود، مزیت رقابتی قابل توجه به دست آوردند. مدیرانی که صادرات را بیش از همیشه جدی گرفتند و با چابکی تمام، محصولات خود را برای بازارهای کشورهای همسایه سفارشی کردند. کسانی که در اوج تعدیل نیروها در شرکت‌های دیگر، به کارکنان‌شان نشان دادند که به راستی عضو یک خانواده‌ی بزرگ هستند و وفاداری دوچندان در همکاران‌شان ایجاد کردند.

ويژگی مشترک شرکت‌هایی که سکان هدایت آنها در سال ۱۳۹۷ در دست مدیرانی نوآور بود، شادابی و رشد بود. در سال ۱۳۹۸ برای شما همراهان خوب هم‌آفرینی، از این مدیران و نوآوری‌های آنها خواهم نوشت. از آنها نام خواهم برد تا شما همچون من با دیدن نگاه متفاوت و رشد کسب‌وکار آنها انرژی بگیرید. برای‌تان خواهم گفت که این مدیران چگونه فرصت‌های نوآوری و رشد را در محدودیت‌ها شناسایی و شکار کرده‌اند.

نوروز زیبای ۱۳۹۸ را به شما همراهان خوب هم‌آفرینی و همه‌ی ایرانیان در هر کجای دنیا تبریک گفته و از صمیم قلب برای‌تان سالی سرشار از تندرستی و نوآوری آرزو می‌کنم. امید دارم که در برابر فشار محدودیت‌ها و خبرهای ناامیدکننده، بر راهبرد عقب‌نشینی متمرکز نشویم و محدودیت‌های موقت این روزها را در حکم فرصت آفرینش ببینیم. به جای گوش‌سپردن به تریبون‌های رنگارنگ فروش پیش‌گویی و بدبینی، با افکار و اقدامات نوآورانه‌ی خود، سال ۱۳۹۸ را به سالی بی‌نظیر برای رشد در سطح فردی، شرکتی و ملی تبدیل کنیم. از باران و زایش بهاری الهام بگیریم و خود را برای پذیرش تغییر و نگاه‌های نو آماده کنیم. بیایید نوروز ۱۳۹۸ را به نوروز نوآوری تبدیل کنیم.

به امید خدا، سالی بیافرینیم که مپرس.

دوستدار شما، سید کامران باقری

بدون دیدگاه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.